©Picture-Factory/fotolia

Diagnostyka i leczenie zespołu Cushinga. Obniżanie poziomu kortyzolu

©Picture-Factory/fotolia

Leczenie nadczynności kory nadnerczy uzależnione jest od przyczyn choroby. W niektórych wypadkach objawy choroby ustąpią po zmniejszeniu dawki kortykosteroidów, a w innych niezbędna będzie chirurgiczna interwencja neurochirurga.

 

Zespół Cushinga to nadczynność kory nadnerczy spowodowana nadmiarem kortyzolu. Zespół Cushinga może być chorobą trudną do diagnozowania ze względu na nie specyficzne objawy, jakie mu towarzyszą. Oznaki zespołu Cushinga mogą często towarzyszyć także innym chorobom np. nadciśnieniu lub niedoczynności tarczycy.

Diagnostyka zespołu Cushinga – badania poziomu kortyzolu, specjalistyczne testy i tomografia

Podstawą diagnostyki zespołu Cushinga jest wywiad i ogólne badanie. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań dodatkowych – badanie krwi i moczu, w których mierzony jest poziom kortyzolu. W diagnostyce wykorzystywane są także specjalne testy, które oceniają źródło nadmiaru kortyzolu. Testy te polegają zwykle na badaniu krwi przed i po podaniu środków hamujących bądź stymulujących określone funkcje układu hormonalnego. W przypadku podejrzenia zespołu Cushinga niezbędne jest wykonanie badania USG lub tomografii komputerowej.

Leczenie zespołu Cushinga

Leczenie zespołu Cushinga polega przede wszystkim na obniżeniu poziomu kortyzolu w organizmie osoby chorej. Dobór sposobu leczenia uzależniony jest od przyczyn choroby:

  • jeśli przyczyną zespołu Cushinga było nadmierne zażywanie kortykosteroidów, objawy choroby powinny ustąpić po zmianie leku lub obniżeniu dawki. Takich zmian nie należy jednak przeprowadzać samodzielnie, a jedynie w oparciu o konsultację z lekarzem. Niekontrolowane zmiany dawek i rytmu zażywania środków steroidowych mogą znacznie obniżyć naturalny pozom kortyzolu i doprowadzić do wyłączenia funkcji nadnerczy;
  • jeżeli nadmierna ilość kortyzolu w organizmie jest spowodowana nowotworem, w wielu wypadkach możliwe jest usunięcie guza. Guzy przysadki wycinane są przez nos. Zabieg taki wymaga interwencji neurochirurga. Operacja guza nadnerczy wymaga przez pewien czas suplementacji hormonami. Z czasem dawka leku powinna być stopniowo zmniejszana, aż do momentu, w którym organizm sam zacznie prawidłowo regulować poziom hormonów. Suplementacja może trwać około roku, a jeżeli organizm nie odzyska dawnej sprawności, zażywanie hormonów może być konieczne nawet do końca życia;
  • w przypadku nieoperacyjnych guzów skutecznym sposobem leczenia jest radioterapia.

Czas rekonwalescencji po chorobie nadczynności kory nadnerczy jest uzależniony od stopnia zaawansowania choroby. Choroba rozwija się powoli i powoli przechodzą jej objawy. W czasie, gdy osoba powraca do zdrowia zalecane jest odpowiednie żywienie (dieta bogata w witaminę D3 i wapń) i wysiłek fizyczny. U osób, które cierpiały na zespół Cushinga należy zwracać uwagę na zdrowie psychiczne Wiele z tych osób zmaga się z depresją, dlatego zalecane jest wsparcie psychologa i psychiatry.  

Więcej na temat badania moczu choroby nerek
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33