kobieta wpuszcza krople do nosa
©Alliance/fotolia

Objawy, rozpoznanie i leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa

kobieta wpuszcza krople do nosa
©Alliance/fotolia

Naczynioruchowy nieżyt nosa to efekt patologicznej reakcji błony śluzowej na bodźce. Naczynioruchowy nieżyt nosa wiąże się z zaburzeniami regulacji nerwowo-naczyniowej, które mogą być następstwem upośledzonej adaptacji układu nerwowego do warunków środowiskowych.

Etiologia naczynioruchowego nieżytu nosa

Za prawidłową drożność nosa odpowiedzialna jest równowaga pomiędzy układem nerwowym współczulnym a przywspółczulnym. Istotna przewaga układu przywspółczulnego wpływa na upośledzenie drożności nosa, wyciek wydzielina z nosa i częste kichanie. Przyczyny naczynioruchowego nieżytu nosa to niskie temperatury otoczenia, procesy zapalne, drażniące zapachy i stres. Prozapalny wpływ stresu polega na zwiększonej aktywności włókien nerwowych, które zlokalizowane są dookoła naczyń krwionośnych. Typowym czynnikiem wywołującym objawy naczynioruchowego nieżytu nosa jest ekspozycja na zimne powietrze.

Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa

Najczęstsze dolegliwości towarzyszące naczynioruchowemu nieżytowi nosa to długotrwałe kichanie, wypływ wydzieliny z nosa i obrzęk błony śluzowej. Nieżyt przyczynia się do zablokowania drożności nosa i osłabienia organizmu. Objawy naczynioruchowego nieżytu nosa występują przez cały rok, a ich nasilenie zauważalne jest w okresie jesienno-zimowym, szczególnie w godzinach porannych. Dolegliwości naczynioruchowego nieżytu nosa potęguje pozioma pozycja ciała, przyspieszony oddech i alkohol.

Naczynioruchowy nieżyt nosa – rozpoznanie

Naczynioruchowy nieżyt nosa rozpoznawany jest po wykluczeniu kataru powstałego jako skutek infekcji, wpływu leków, zaburzeń hormonalnych, alergii i ekspozycji zawodowych. Po przeprowadzonym wywiadzie lekarskim i rynoskopii następuje szeroka diagnostyka oparta o: testy alergiczne, endoskopię, diagnostykę obrazową, ocenę cytologiczną, rynomanometrię (badanie czynnościowe nosa), olfaktometrię (rodzaj pomiaru, w którym węch jest obiektem badań lub pełni funkcję przyrządu pomiarowego), ocenę transportu śluzowo-rzęskowego, ocenę bakteriologiczną i rynometrię akustyczną (badanie drożności nosa). Ujemne testy alergiczne, dobrze zebrany wywiad i diagnostyka rynologiczna pozwalają wykluczyć zapalne i niezapalne przyczyny nieżytu nosa.

Leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa

Leczenie naczynioruchowego nieżytu nosa jest objawowe. Krople do nosa zredukują obrzęk błony śluzowej. Należy jednak stosować je ostrożnie, nie dłużej niż kilka dni, ponieważ krople sympatykomimetyczne mogą doprowadzić do polekowego nieżytu nosa (przekrwienie błony śluzowej nosa). Inne skuteczne w walce z naczynioruchowy nieżytem nosa środki to pseudoefedryna i kortykosteroidy. W terapii wykorzystywana jest także kapsaicyna – fenolowy związek wyizolowany z pieprzu. Zmniejszenie dolegliwości uzyskuje się także dzięki miejscowemu stosowaniu roztworu azotanu srebra, który wywołuje koagulację albumin w błonie śluzowej nosa. Długotrwały efekt leczenia przynosi podawanie toksyny botulinowej A. Poza zachowawczymi sposobami leczenia naczynioruchowego nieżytu nosa znane są także metody chirurgiczne, które polegają na zmniejszeniu małżowin nosowych dolnych.

 
  • Permanentny katar jest bardzo uciążliwy. Dowiedz się, jak diagnozuje się i leczy przewlekły nieżyt nosa.
  • Najczęstszą przyczyną tego, że nos jest zaczerwieniony jest katar i alergia. Poznaj inne przyczyny oraz sposób leczenia czerwonego nosa
  • Zapalna, przewlekła choroba twarzy to trądzik różowaty. Poznaj, przyczyny trądziku różowatego.

Więcej na temat przeziębienie Katar
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30