Kobieta u ginekologa
© Photographee.eu/Fotolia.com

Przerost łechtaczki: objawy, przyczyny, leczenie

Kobieta u ginekologa
© Photographee.eu/Fotolia.com

Przerost łechtaczki zwykle jest wrodzony, ale może powstać też na skutek nieprawidłowości hormonalnych spowodowanych chorobą nowotworową lub zespołem policystycznych jajników. Przyjmuje się, że prawidłowa łechtaczka powinna mieć około 3-4 milimetry.

 

Jedyną rolą łechtaczki jest dawanie przyjemności. Jej zewnętrzna część ma kilka tysięcy zakończeń nerwowych, dzięki czemu łechtaczka to najbardziej czułe miejsce erogenne na kobiecym ciele. Większość kobiet łatwiej osiąga orgazm łechtaczkowy (w wyniku stymulacji łechtaczki) niż orgazm pochwowy (w wyniku penetracji pochwy).

Zbyt duże genitalia u kobiety – przerost łechtaczki i warg sromowych

Przerost łechtaczki i warg sromowych może być przyczyną wielu kompleksów, wycofania z relacji intymnych oraz powodem do poddania się operacji. O przeroście genitaliów można mówić, gdy wewnętrzne wargi sromowe są znacznie większe niż wargi zewnętrzne, a ich długość od ciała do części zewnętrznej jest większa niż 4 centymetry. W przypadku łechtaczki przerost oznacza, że jest ona w większa niż ½ centymetra. W trakcie podniecenia łechtaczka nieco powiększa się, ponieważ tak jak penis składa się z ciał jamistych, które wypełniają się krwią.

 

Przerost łechtaczki, czyli klitoromegalia, może być na tyle duży, że łechtaczka wygląda jak mały penis. Nie określono konkretnych wartości dla oceny, czy występuje przerost łechtaczki, ale funkcjonuje subiektywna skala Pradera, określająca stopnień maskulinizacji (posiadania cech męskich) zewnętrznych narządów płciowych u kobiet. Skala ta jest pięciostopniowa. Piąty stopnień oznacza łechtaczkę przypominającą członka, całkowite zrośnięcie warg sromowych i zatokę moczowo-płciową uchodzącą na szczycie żołędzi łechtaczki.

Przyczyny przerostu łechtaczki

Przerost łechtaczki jest zwykle wynikiem wrodzonego przerostu nadnerczy lub zespołu Edwardsa (jego objawy to m.in. deformacje ciała, szkieletu, wady serca, wady narządów płciowych). Najczęściej jest wrodzony, ale może pojawić się także u dziewczynek i kobiet na skutek zaburzeń hormonalnych. Przyczynami przerostu łechtaczki mogą być nowotworowe guzy hormonalne, w tym gonad (gruczołów płciowych), nadnerczy i pęcherza moczowego. Anomalie w obrębie narządów płciowych mogą być objawem zespołu policystycznych jajników.

 

Przerost łechtaczki bardzo często wiąże się ze zbyt dużą ilością androgenów (męskich hormonów) u kobiet – w wyniku raka nadnerczy lub zespołu policystycznych jajników. Zwykle w takich przypadkach widoczne są także cechy męskie, czyli wirylizm.

Leczenie przerostu łechtaczki

Przerost łechtaczki leczy się operacyjnie. Ta gałąź chirurgii nazywa się klitoroplastyką i jest praktykowana zarówno przez chirurgów ginekologów, jak i innych chirurgów skupionych na precyzyjnych zabiegach. Możliwym niepożądanym skutkiem operacji zmniejszeni

Więcej na temat ginekologia
Przeładuj

Marietta z "Hotel Paradise" wbija szpilę uczestnikom pierwszej edycji show! "W "Love Island" wszyscy są ładni"

zobacz 01:22