Trójka nastolatków rozmawia ze sobą
©JackF/Fotolia

Interseksualizm, czyli posiadanie męskich i żeńskich cech płciowych

Trójka nastolatków rozmawia ze sobą
©JackF/Fotolia

Interseksualizm znany jest także jako interseks i obojnactwo. To zaburzenie rozwojowe polegające na posiadaniu żeńskich i męskich cech płciowych. Interseksualizm może mieć różne odsłony, np. hermafrodytyzm. Leczenie polega na zastosowaniu terapii hormonalnej lub przeprowadzeniu zabiegów chirurgicznych.

 

Dzieci określane jako interseks stanowią 0,018% urodzeń.

Czym jest interseksualizm?

Interseksualizm to zaburzenie rozwojowe, które polega na posiadaniu męskich i żeńskich narządów płciowych. Nieprawidłowość ta może mieć różne odsłony, np.:

  • hermafrodytyzm – posiadanie męskich i żeńskich genitaliów,
  • pseudohermafrodytyzm męski – posiadanie żeńskich narządów i męskiego wyglądu zewnętrznego,
  • pseudohermafrodytyzm żeński – posiadanie męskich genitaliów i żeńskich cech zewnętrznych.

Cechy płciowe a interseksualizm

Cechy płciowe dzielą się na cechy pierwszorzędowe, drugorzędowe i trzeciorzędowe.

  • Pierwszorzędowe cechy płciowe to jajniki (u kobiet) i jądra (u mężczyzn).
  • Cechy drugorzędowe to fizyczne różnice wewnętrzne i zewnętrzne. U kobiet są to, np. pochwa, łechtaczka i jajowody a u mężczyzn, np. nasieniowody i prącie.
  • Trzeciorzędowe cechy płciowe kształtują się pomiędzy 10. a 14. rokiem życia. Należą do nich, np. rozwinięte piersi i wąska talia (u kobiet) oraz szerokie barki i grubsza krtań (u mężczyzn).

 

Prawidłowy rozwój płciowy polega na tym, że cechy na każdym z poziomów są zbieżne. Zaburzenia w dojrzewaniu płciowym u interseksualistów skutkują niewłaściwym rozwojem narządów płciowych i zróżnicowaniem pomiędzy chromosomami płci a wyglądem zewnętrznym.

Przyczyny interseksualizmu – mutacje, zaburzenia hormonalne

O tym, jaką płeć będzie mieć dziecko, decyduje informacja zawarta w materiale genetycznym (w chromosomach). Jeżeli na pewnym etapie rozwoju płciowego doszło do mutacji, rodzaj komórki może nie być ściśle określony. Skutkiem czego komórka nie otrzymuje informacji, w którym kierunku powinna się rozwijać i może dojść do wykształcenia się cech charakterystycznych dla obydwu płci. Interseksualizm może też pojawić się u osób, u których płeć była jednoznacznie określona w chromosomach. Wówczas najczęstszą przyczyną anomalii płciowej są zaburzenia hormonalne.

Terapia hormonalna i leczenie chirurgiczne – postępowanie w przypadku interseksualizmu

Objawy interseksualizmu widoczne są zwykle przy porodzie. Można je stwierdzić w trakcie pierwszego badania dziecka – oglądu zewnętrznych cech drugorzędowych lub badania materiału genetycznego. Do rozpoznania interseksualizmu może też dojść, np. w okresie dojrzewania lub w przypadku trudności z zajściem w ciążę.

 

W leczeniu interseksualizmu praktykowane są zwykle dwie metody – terapia hormonalna oraz leczenie chirurgiczne. Zabiegi chirurgiczne pomagają przywrócić prawidłowy wygląd narządów płciowych, np. łechtaczce, która ma kształt penisa. Leczenie hormonalne umożliwia też zachowanie czucia i funkcji zniekształconego narządu. 

 

Więcej na temat seks hormony
Przeładuj

"Hotel Paradise": Tak Klaudia El Dursi przygotowywała się do nowej roli. Jak jej poszło?

zobacz 00:45