oczy kobiety
Pixabay/juandpaola/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Muscae volitantes, czyli latające muszki to udręka wielu osób. Osoby cierpiące na mroczki przed oczami skarżą się, że podczas patrzenia na jasne powierzchnie, widzą bezbarwne lub czarne plamki przed oczami, które znikają, kiedy usiłujemy się w nie wpatrzyć.

Plamki w ciele szklistym

Plamki określane są bardzo różnorodnie – jako muszki, punkciki, niteczki, gwiazdki, siateczki, pajęczynki, chmurki, robaczki. Męty są zawieszone w ciele szklistym – płynie o konsystencji żelu, przylegającym do siatkówki. To nagromadzone substancje o różnym stopniu ruchliwości, czy przejrzystości. Mroczki przed oczami pojawiają się podczas poruszania głową i gałką oczną. Szczególne przyczyny do niepokoju mają osoby, które widzą naraz wiele muszek wraz z blaskiem świetlnym. Pojawiają się najczęściej u kobiet po 50. roku życia, krótkowidzów i osób po operacji zaćmy. Mroczki przed oczami to wynik rozpadu włókien kolagenowych. Przemęczenie i starzenie się, to dwa „naturalne” czynniki wywołujące mroczki przed oczami. Niteczki pojawią się także, kiedy do oka wpadnie ciało obce – muszka czy piach. Niestety, czasami męty są wynikiem chorób.

Choroby ciała szklistego

  • Tylne odłączenie ciała szklistego, czyli oddzielenie ciała szklistego od siatkówki;
  • Rozwodnienie, inaczej upłynnienie – zapadanie kory ciała witralnego i odłączenie go od siatkówki;
  • Krwotok – wylew krwi do wnętrza oka.

Anemia – przyczyna widzenia muszek przed oczami

O ile skojarzenia z chorobą oczu w przypadku mroczków przed oczami nasuwają się szybko, tak z innymi chorobami sprawa jest już bardziej skomplikowana. Niedobór żelaza i witaminy B12, który powoduje anemię, może także być przyczyną robaczków przed oczami.

Mroczki przed oczami – jeden z objawów migreny

Osoby cierpiące na migrenę skarżą się na muszki przed oczami, połączone z wrażeniem falującego powietrza. Bólowi głowy towarzyszą widoczne punkciki, które mogą przekształcić się w niedowidzenie.

Guz wewnątrzgałkowy a muszki przed oczami

Kolejną przyczyną dostrzegania plamek jest nowotwór, który niszczy nerw wzrokowy. Objawy towarzyszące chorobie, to pogorszenie ostrości widzenia oraz ból oka. W przypadku nowotworu, mroczki przed oczami mogą być też połączone ze zmianą ubarwienia tęczówki lub ciemnymi plamkami.

Cukrzyca przyczyną pogorszenia wzroku

Zbyt duże stężenie glukozy we krwi wywołuje uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych, a w konsekwencji mroczki przed oczami. Pogorszenie wzroku następuje w zaawansowanym stadium choroby.

Męty przed oczami – leczenie

Widzenie pojedynczych muszek przed oczami uznawane jest za zjawisko powszechne, niebudzące większego niepokoju. Kiedy jednak Twój stan się pogarsza, powinnaś udać się do lekarza, który dobierze odpowiednią terapię. Jest to tym ważniejsze, że środki reklamowane jako „cudowne lekarstwa” niwelujące mroczki przed oczami nie mają naukowego potwierdzenia swojej rzekomej skuteczności.


Więcej na temat anemia choroby oczu