Kobieta, która zwija się z bólu
©Stasique/Fotolia

Kolka nerkowa: sposoby leczenia w razie ataku kamicy nerkowej

Kobieta, która zwija się z bólu
©Stasique/Fotolia

Kolka nerkowa to nagły i bardzo dokuczliwy atak kamicy nerkowej. Występuje w momencie, gdy przebywający w torebce nerkowej kamień zatka ujście moczowodu. Wywołuje to silny ból, który promieniuje na plecy i brzuch.

 

Kolka nerkowa jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ po zamknięciu ujścia moczowodu nie można pozbyć się zalegających w nerce toksyn. Nerka może w związku z tym przestać funkcjonować. Aby uśmierzyć dotkliwy ból związany z kolką nerkową najlepiej podać silne leki przeciwbólowe i o właściwościach rozkurczowych.

Pierwsza pomoc w razie ataku kolki nerkowej

Zanim udamy się do szpitala, możemy sięgnąć po pierwszą pomoc w domu. Oto kilka podstawowych kroków w przypadku ataku kolki nerkowej:

1. Zażyj środek przeciwbólowy i rozkurczowy.

2. Przyłóż na wysokości bolącej nerki termofor – ciepło może uśmierzyć ból.

3. Nie kładź się – w przypadku kolki nerkowej najlepiej chodzić, aby kamień przemieszczał się w stronę pęcherza.

4. W razie towarzyszącej gorączki, zażyj lek przeciwgorączkowy.

5. Pij stale wodę – może to spowodować wypłukanie kamienia z moczowodu.

 

Jeżeli ból nie ustępuje po ok. 3-4 dniach, towarzyszy mu stała gorączka i krwiomocz, należy koniecznie zgłosić się do lekarza.

Leczenie kolki nerkowej w szpitalu

Osoba z kolką nerkową, którą przywieziono do szpitala, najczęściej na początku otrzymuje silne leki przeciwbólowe, a następnie kierowana jest na prześwietlenie RTG, aby zdiagnozować umiejscowienie kamienia. Po jego lokalizacji i ocenie wielkości, najczęściej wykonuje się zabieg rozbijania kamienia za pomocą fal ultradźwiękowych lub nefroskopu. Jeżeli kamień jest duży, stosuje się ureterorenoskopię, polegającą na wziernikowaniu moczowodu i usuwaniu kamienia.

 

Jeżeli kamień jest stosunkowo mały, to lekarz prowadzący może zalecić picie dużej ilości wody (3-4 litry na dzień), aby go wypłukać. Gdy sytuacja po dobie się nie poprawi, dopiero wtedy kieruje się na specjalistyczny zabieg.


Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16