mężczyzna na kozetce
© Andrey Popov/Fotolia.com

Jak wygląda leczenie depresji – elektrowstrząsy, farmakoterapia i psychoterapia

mężczyzna na kozetce
© Andrey Popov/Fotolia.com

Istnieje wiele metod leczenia depresji, które są dopasowywane do indywidualnej sytuacji i stanu osoby chorej. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, w przypadku ciężkich depresji wciąż stosuje się leczenie elektrowstrząsami.

 

Leczenie depresji jest najskuteczniejsze, gdy metody są łączone, to znaczy gdy farmakoterapii towarzyszy jednocześnie psychoterapia. Dla profilaktyki istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia.

Leczenie depresji elektrowstrząsami

Choć leczenie depresji za pomocą elektrowstrząsów jest coraz rzadsze, w dalszym ciągu jest to jedna z praktykowanych metod, szczególnie w przypadku ciężkich epizodów. Polega na przepuszczaniu przez mózg prądu elektrycznego, który ma doprowadzić do wstrząsu epileptycznego. Zabiegi przeprowadza się w kilku seriach. Dotąd nie wiadomo do końca jaki mechanizm odpowiada za poprawę po zabiegu – istnieją teorie, według których elektrowstrząsy stymulują rozwój nowych naczyń krwionośnych. Według innych powodują uregulowanie poziomu różnych substancji w mózgu, mających odpowiadać za powstanie depresji. Elektrowstrząsy nie są skuteczne w leczeniu łagodnych epizodów depresyjnych.

Farmakologiczne leczenie depresji

Depresję leczy się antydepresantami, czyli grupą leków psychotropowych, które przede wszystkim działają przeciwlękowo i uspokajająco. Dodatkowo mają wpływ na poziom serotoniny i noradrenaliny, a w konsekwencji poprawiają samopoczucie, a nawet zwiększają pewność siebie. Przyjmowanie leków pod okiem lekarza-psychiatry nie prowadzi do uzależnienia od antydepresantów.

Psychoterapia w leczeniu depresji

Leczenie depresji może mieć również formę psychoterapii, która polega na regularnych sesjach terapeutycznych ze specjalistą. Istnieją różne nurty psychoterapeutyczne wykorzystujące zróżnicowane techniki. Ich wybór zależy od indywidualnej sytuacji – przede wszystkim od przyczyny depresji, np. terapia poznawczo-behawioralna będzie bardziej skupiała się na zmianach schematów myślenia i poglądów na swój temat, a psychodynamiczna na odkryciu i rozwiązaniu konfliktów, które mają źródła w przeszłości. Niezależnie od metody, bardzo istotne jest, by wybrać certyfikowanego psychoterapeutę, który ukończył specjalną szkołę w danym nurcie.

Domowe leczenie depresji – samopomoc

Leczenie depresji bez leków, czyli domowymi sposobami, jest możliwe, ale w przypadku jej łagodnej postaci. Są osoby, którym one wystarczają do tego, by poprawić swój nastrój. Inne traktują je jako ustabilizowanie stanu – niektórzy świadomie rezygnują z leczenia farmakologicznego ze względu na możliwe skutki uboczne leków, np. przybieranie na wadze.

Na złagodzenie objawów depresji wpływa pozytywnie:

  • aktywność fizyczna (np. bieganie, fitness czy joga) (badania),
  • stosowanie technik relaksacyjnych,
  • regularny tryb życia (stałe pory wstawania, posiłków),
  • zdrowa dieta (szczególnie ważne jest dostarczanie witamin z grupy B, magnezu i żelaza).

Jednak w przypadku, gdy te sposoby nie działają, a nastrój tylko się pogarsza, lepiej skonsultować to z psychologiem lub psychiatrą.

Jak długo trwa leczenie depresji

Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa leczenie depresji, ponieważ zależy to od zaawansowania choroby oraz okoliczności. W przypadku farmakoterapii przyjmuje się, że nie powinna trwać krócej niż pół roku, ponieważ organizm musi przyzwyczaić się do działania leków. Zwykle leczenie dzieli się na dwie fazy:

  • leczenie fazy chorobowej – kilka miesięcy,
  • leczenie utrwalające – również trwa kilka miesięcy.

Niekiedy nawet w przypadku poprawy nastroju psychiatrzy zalecają kontynuowanie przyjmowania leków lub powracanie do nich w okresach przesilenia (jesienią lub wiosną), gdy pojawiają się depresje sezonowe. Z kolei długość leczenia psychoterapią zależy od jej rodzaju i może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.

 

Więcej na temat depresja
Przeładuj

Czy Marietta z "Hotelu Paradise" jest już gotowa na nową miłość? "Założyłam Tindera"

zobacz 01:10