Melatonina przyspiesza zasypianie, zmniejsza problemy z nocnym budzeniem się bez powodu i poprawia nastrój w ciągu dnia. Wykazuje również właściwości antyoksydacyjne.

Reklama

Syntetyczna melatonina nie jest toksyczna i nie wykazuje uzależniającego działania, a jej odstawienie nie skutkuje objawami abstynencyjnymi. To najpopularniejszy lek na bezsenność, dostępny bez recepty, podawany również dzieciom i psom.

Co to jest melatonina i jakie jest jej działanie

Melatoninę, zwaną hormonem ciemności, wytwarza szyszynka. Otrzymuje ona sygnały z oczu o nadejściu nocy i powoduje uczucie senności. W dzień jej niezwykle silne działanie, porównywane z oddziaływaniem sterydów, jest hamowane przez światło słoneczne. Szczyt wydzielania hormonu snu przypada pomiędzy godzinami 24. a 3. Ułatwia on zasypianie, redukuje liczbę nocnych przebudzeń i zapewnia lepsze samopoczucie w dzień. Jest dostępna w każdej aptece bez recepty, nie uzależnia i nie powoduje objawów odstawienia.

Dawkowanie melatoniny

U osób cierpiących na zaburzenia snu, poziom melatoniny jest niski. Podczas terapii zażywa się wieczorną dawkę 1-3 mg syntetycznego hormonu snu, najlepiej na godzinę przed snem. Czasem istnieje potrzeba wzięcia jednorazowo nawet 5 mg melatoniny, co w przeciwieństwie do działania leków nasennych, nie upośledza funkcjonowania psychofizycznego po przebudzeniu.

Zobacz także

Skutki przedawkowania melatoniny

Melatonina ma silne właściwości antyoksydacyjne i nie jest toksyczna dla organizmu. Przedawkowania nie są raczej spotykane: żeby wywołać działania niepożądane, należało by połknąć jednorazowo aż 8 tabletek (około 36 mg melatoniny). W najcięższych przypadkach mogłyby wówczas wystąpić epizody psychozy, zapalenie wątroby czy zapalenie nerwu wzrokowego.

Melatonina: bezpieczna dla dzieci?

Melatoninę można w niewielkich dawkach podawać nawet 4-letnim dzieciom, u których wzorzec snu jest zaburzony. Sprawdza się również u dzieci z autyzmem i ADHD (zobacz: badania). Dawkowanie ustala lekarz, zależnie od wagi i wieku malucha. Najlepiej podawać hormon snu w tabletkach na 30-60 minut przed położeniem dziecka do łóżka.

Czy melatoninę można łączyć z alkoholem: skutki uboczne

Alkohol zmniejsza nasenne skutki działania melatoniny w tabletkach. Dodatkowo, u niektórych osób, mogą występować niepożądane objawy, takie jak zaburzenia świadomości i orientacji w czasie i przestrzeni, nadmierna senność, osłabienie, drżenie kończyn, przyspieszona akcja serca, omamy wzrokowe, potliwość.


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama