Kobieta i mężczyzna dotykają piersi
Flickr/JoséMa Orsini/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Mastektomia, czyli operacja amputacji piersi w leczeniu raka

Kobieta i mężczyzna dotykają piersi
Flickr/JoséMa Orsini/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Mastektomia jest zabiegiem operacyjnym, który polega na usunięciu całej piersi. Operacja wykonywana jest w leczeniu raka piersi. Wskazaniem do wycięcia gruczołu jest obecność komórek nowotworowych w więcej niż 1/4 części piersi.

Przygotowanie i przebieg mastektomii

Na kilka dni przed operacją mastektomii lekarz zleca wykonanie serii badań oceniających ogólny stan zdrowia. W trakcie wywiadu ważne jest, aby kobieta poinformowała lekarza o alergiach i zażywanych lekach. Przed operacją należy zrezygnować z ziołowych suplementów diety. Niektóre z nich, np. ginkgo biloba mogą zwiększyć ryzyko krwawienia. W wieczór przed operacją, należy umyć okolice biustu mydłem antybakteryjnym. W trakcie operacji kobieta powinna być na czczo. Przed rozpoczęciem mastektomii kobieta otrzymuje leki dożylne, które pozwalają uniknąć infekcji. Podczas operacji urządzenie EKG monitoruje funkcje serca, a przypięty do ręki ciśnieniomierz kontroluje ciśnienie krwi. Miejsce, które będzie operowane zostaje dokładnie umyte i wysterylizowane. Mastektomia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Przy użyciu skalpela lekarz wykonuje nacięcie i usuwa chorą tkankę piersi, która zostaje wysłana do laboratorium pod kątem zbadania czy zmiany nowotworowe są łagodne czy złośliwe. W trakcie zabiegu chirurg może podjąć decyzję o konieczności usunięcia także węzłów chłonnych (mastektomia połączona z limfadenektomią). O przebiegu operacji decyduje badanie histopatologiczne wykonywane w trakcie. Zamykając ranę, chirurg zakłada specjalne dreny (1 lub 2) odprowadzające nadmiar krwi i płynu z tkanek, następnie skóra zostaje zszyta. Mastektomia trwa ok. 1-2 godzin (zabieg rekonstrukcji piersi oraz usunięcie węzłów chłonnych wydłuża czas trwania mastektomii). Na ranę zakładany jest opatrunek uciskowy.

Postępowanie po mastektomii

Po operacji kobieta zostaje przewieziona na salę szpitalną. Otrzymuje leki przeciwbólowe uśmierzające ból pooperacyjny i podlega stałej obserwacji. Zwykle czas pobytu w szpitalu trwa od 1 do 7 dni (zależnie od rodzaju mastektomii). Kiedy kobieta wychodzi do domu w miejscu amputacji założony jest bandaż i dreny odprowadzające zbędne wydzieliny z piersi. Pierwsza kontrola po operacji powinna się odbyć tydzień po zabiegu. Lekarz sprawdza wtedy czy miejsce nacięcia goi się prawidłowo oraz omawia dalsze etapy leczenia (chemioterapia, radioterapia, terapia hormonalna). W ciągu dwóch tygodni od operacji usuwane są dreny oraz szwy. Do tego czasu kobieta nie powinna brać kąpieli ani prysznica. Wskazane jest jedynie oczyszczanie ciała zwilżoną gąbką. Klika dni po zabiegu nie należy forsować organizmu. Przed opuszczeniem szpitala terapeuta pokaże w jaki sposób ćwiczyć ramię, aby uniknąć drętwienia.

 

Komplikacje po mastektomii pojawiają się rzadko, są to m.in. obrzęk, gorączka, infekcje, rozejście się szwów, martwica lub drętwienie.  

Więcej na temat nowotwór pielęgnacja biustu
Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29