Młoda kobieta smaruje maścią świerkową ciało.
©Photographee.eu/Fotolia.com

Maść świerkowa – działanie i zastosowanie

Młoda kobieta smaruje maścią świerkową ciało.
©Photographee.eu/Fotolia.com

Maść świerkowa jest bezpiecznym i naturalnym preparatem o właściwościach leczniczych. Stosuje się ją jako lek przeciwbólowy i rozgrzewający, m.in. przy infekcjach górnych dróg oddechowych, przeziębieniach oraz bólach stawów.

 

Maść świerkowa znajduje zastosowanie jako rozgrzewający balsam przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Wskazana jest przy zmianach skórnych o pochodzeniu bakteryjnym, wirusowym oraz alergicznym. Stosuje się ją przy różnych dolegliwościach bólowych, np. mięśni, stawów, kręgosłupa powstałych na tle zwyrodnieniowym lub w wyniku uprawiania sportu.

 

Maść świerkowa – czym jest?

 

Maść świerkowa jest preparatem złożonym wyłącznie z naturalnych substancji. Nie zawiera sztucznych barwników, aromatów ani konserwantów. W składzie maści świerkowej znajdują się przede wszystkim: żywica świerkowa oraz olejek świerkowy dostarczający cennych witamin i kwasów organicznych. Niektóre preparaty wzbogacane są np. o wosk pszczeli, witaminę E, olejki eteryczne z eukaliptusa, oliwę z oliwek, prowitaminę B5 (panthenol).

 

Jak działa maść świerkowa? Właściwości

 

Maść świerkowa, dzięki obecnym w niej składnikom, wykazuje liczne właściwości prozdrowotne i lecznicze. Działa udrażniająco na układ oddechowy oraz usprawnia ukrwienie. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne oraz rozgrzewające. Ponadto związki zawarte w maści świerkowej przyczyniają się do łagodzenia podrażnień i przyspieszają regenerację naskórka. Wspomagają również gojenie się ran i proces naprawy uszkodzonych tkanek. Olejki występujące w składzie maści świerkowej wykazują działanie rozluźniające oraz ułatwiające zasypianie. Ten naturalny produkt ma również właściwości przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.

 

Zastosowanie maści świerkowej – wskazania do stosowania

 

Maść świerkowa może być aplikowana na całe ciało. Wskazaniami do stosowania leczniczej maści są m.in.:

  • bóle mięśni (wywołane np. urazami sportowymi lub innymi),
  • bóle kręgosłupa,
  • bóle stawów,
  • uszkodzenia skóry,
  • reumatyzm,
  • zaburzenia krążenia krwi,
  • zapalenia więzadeł,
  • użądlenia owadów.

 

Maść świerkową wykorzystuje się przy infekcjach górnych dróg oddechowych jako balsam, którym naciera się okolice klatki piersiowej i plecy – najlepiej przed snem. Zaleca się również smarować nią okolice otworów nosowych, gdyż maść ta działa udrażniająco na zatkany nos, a olejki w niej zawarte pogłębiają oddech oraz zwalczają bakterie i wirusy będące przyczyną choroby. Maść świerkowa ma zastosowanie przy rozluźniających masażach. Może być stosowana przy trudnościach z zasypianiem. Maść świerkowa zalecana jest również przy różnego rodzaju zmianach skórnych, które są wywołane infekcją grzybiczą, bakteryjną lub reakcją alergiczną. Stosuje się ją m.in. przy wysypkach skórnych, owrzodzeniach, łuszczycy, atopowym zapaleniu skóry oraz odleżynach. Wykorzystywana jest także jako preparat wspomagający leczenie trudno gojących się ran. Polecana jest na grzybicę stóp oraz paznokci. Maść świerkową należy stosować kilka razy dziennie poprzez naniesienie cienkiej warstwy na skórę i jej delikatne wmasowanie. Zmienione chorobowo miejsce po nasmarowaniu można owinąć folią lub bandażem.

 

Domowa maść świerkowa – jak ją zrobić?

 

Maść świerkowa dostępna jest w aptekach, ale można ją również przygotować samemu w domu. Igły świerkowe o każdej porze roku można nazbierać w lesie. Do zrobienia leczniczej maści świerkowej wykorzystuje się również pozostałości po bożonarodzeniowych dekoracjach, np. gałązki ze stroików czy z choinki. Igły świerka należy drobno posiekać lub przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa, a następnie lekko skropić alkoholem. Po kilku godzinach igły zalewa się dowolnym olejem lub oliwą z oliwek, a całość podgrzewa się w kąpieli wodnej. Surowiec odstawia się na 4 tygodnie. Po tym czasie uzyskany olej odcedza się i podgrzewa z dodatkiem świerkowej żywicy i wosku pszczelego. Gotowy preparat przelewa się do słoików, które należy przechowywać w chłodnym miejscu.

Przeładuj

Klaudia El Dursi z "Hotelu Paradise" urodziła dwoje dzieci, a ma idealną sylwetkę! Dieta? Ćwiczenia? Zdradziła swój sposób!

zobacz 03:13