szczęśliwa kobieta nad morzem
Pixabay/Lazare/CC0 1.0https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Maść końska to naturalny lek przeciwbólowy. Może być ochładzająca lub rozgrzewająca

szczęśliwa kobieta nad morzem
Pixabay/Lazare/CC0 1.0https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Maść końska jest tradycyjnym lekiem zawierającym wyciągi z ziół i olejki eteryczne. Działa bezpośrednio na ból mięśni i stawów.

Zastosowanie maści końskiej

Maść końska to środek ziołowy na złagodzenie bólu mięśni i stawów. Stosujemy ją głównie podczas przeziębienia, przy bólach reumatycznych, naderwanych ścięgnach czy zwichnięciach i nadwerężeniach.

Maść końska chłodząca i rozgrzewająca

Występują dwa rodzaje maści końskiej: chłodząca i rozgrzewająca. Tę pierwszą stosujemy przy stłuczeniach, obrzękach i stanach zapalnych. Chłodzącego leku możemy używać także przy silnym wysiłku fizycznym, ponieważ rozluźnia napięte mięśnie i łagodzi ból. Substancje, które zawiera ta maść przyczyniają się do wzrostu ukrwienia. Z kolei maść rozgrzewającą wykorzystuje się w przypadku bólu zwyrodnieniowego kręgosłupa i karku, na stawy i przy bólach reumatycznych. Maść ta rozgrzewa mięśnie, dlatego można stosować ją przed ćwiczeniami fizycznymi, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć zakwasów. Lek nakłada się także na zimne stopy i dłonie. Maść rozgrzewająca powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, do których przedostają się składniki ziół, a to wywołuje lepsze ukrwienie. Dzięki temu ból przestaje dokuczać, a mięśnie są mniej napięte. Maść końska działa odstresowująco, np. przy dodaniu jej do kąpieli, pomaga również przy udrożnieniu dróg oddechowych.

 

Skład maści końskiej:

  • kasztanowiec zwyczajny – działa przeciwzapalnie i ściągająco;
  • rozmaryn – poprawia krążenie i odkaża;
  • mięta – ma zastosowanie chłodzące;
  • tymianek – rozkurcza i dezynfekuje;
  • olejek awokado – przeciwzapalny;
  • eukaliptus – łagodzi ból.

Jak nakładać maść końską?

Odpowiednią ilość maści końskiej trzeba nałożyć wprost na skórę, na bolące miejsce, najlepiej kilka razy dziennie. W celu wzmocnienia efektu działania należy przykryć nasmarowane miejsce odzieżą lub kocem i regularnie nakładać maść. Nie należy stosować jej, jeśli skóra jest podrażniona bądź zraniona. Należy unikać kontaktu z oczami, ustami i nosem.

 

Lek jest pomocny w wielu przypadkach, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką. Kosztuje około 10 złotych. 


Przeładuj

Ania z "Hotelu Paradise" jest zadowolona z tego jak wypadła w programie? To naprawdę szczere wyznanie uczestniczki

zobacz 02:11