kieliszki z alkoholem, sól i limonka
© malinkaphoto/Fotolia.com

Czynniki powodujące marskość wątroby

kieliszki z alkoholem, sól i limonka
© malinkaphoto/Fotolia.com

Marskość wątroby to chorzenie występujące u około 4-10% populacji. Najczęściej spowodowana jest chorobą alkoholową oraz przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B lub C.

 

Marskość wątroby jest na piątym miejscu najczęstszych przyczyn zgonów wśród osób w wieku 45-65 lat. Mężczyźni chorują dwa razy częściej niż kobiety.

Jak dochodzi do marskości wątroby?

Ze względu na budowę wątroby, każda jej komórka (hepatocyt) ma bezpośredni kontakt z krwią oraz drogami odprowadzającymi żółć do przewodu pokarmowego i pośredni z limfocytami (komórki układu odpornościowego) i komórkami gwiaździstymi. Czynniki chorobotwórcze takie jak alkohol, wirusy czy toksyny powodują, że komórki gwiaździste zaczynają produkować bliznowatą tkankę łączną, która separuje hepatocyty od naczyń krwionośnych lub kanalików żółciowych. Wskutek niedokrwienia komórki wątrobowe obumierają i dochodzi do powstawania różnego rodzaju patologii w obrębie funkcjonowania wątroby – jedną z nich jest jej marskość.

Marskość wątroby – przyczyny

Marskość wątroby jest końcowym stadium różnego rodzaju przewlekłych schorzeń. Należą do nich przede wszystkim: choroba alkoholowa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C (wywołane przez wirusy HBV i HCV). Są to jednocześnie najczęstsze przyczyny marskości wątroby.

Inne przyczyny:

 • choroby autoimmunologiczne o nieustalonej lub niejasnej przyczynie, gdzie dochodzi do stanu zapalnego wątroby i w jego konsekwencji do zwłóknienia organu, AZW (autoimmunologiczne zapalenie wątroby),
 • długotrwałe stosowanie leków takich, jak: np. izoniazyd, metotreksat, amiodaron, preparaty steroidowe,
 • toksyny, np. alfatoksyny zawarte w orzeszkach ziemnych,
 • choleostaza spowodowana przewlekłymi stanami zapalnymi dróg żółciowych,
 • utrudniony odpływ żółci z wątroby, zamknięcie przewodów żółciowych na skutek ich zwłóknienia, zbliznowacenia lub zapalenia, po operacji wycięcia pęcherzyka żółciowego; u niemowląt – niewykształcenie lub zablokowanie przewodów żółciowych,
 • wrodzone i nabyte choroby metaboliczne, takie jak: cukrzyca, otyłość, stłuczeniowe zapalenie wątroby, choroba Wilsona (patologiczny nadmiar miedzi), hemochromatoza (patologiczny nadmiar żelaza), galaktozemia, niedobory białka,
 • choroba wieńcowa,
 • upośledzenie przechowywania glikogenu,
 • mukowiscydoza,
 • stłuszczenie wątroby,
 • pasożyty, np. motylica wątrobowa.

 

W przypadku występowania któregoś z powyższych czynników oraz stwierdzenia objawów takich, jak utrata łaknienia, lekkie zażółcenie powłok skórnych i białek oczu, osłabienie, męczliwość, gwałtowna utrata masy ciała, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. 

Więcej na temat choroby wątroby
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36