dłoń z tabletkami i szklanka wody
©takasu/Fotolia.com

Leczenie marskości wątroby

dłoń z tabletkami i szklanka wody
©takasu/Fotolia.com

Marskość wątroby to proces włóknienia jej komórek na skutek różnych czynników. Do najczęstszych przyczyn marskości wątroby należą: choroba alkoholowa oraz wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C. Leczenie polega przede wszystkim na eliminacji choroby podstawowej oraz niwelowaniu dokuczliwych objawów.

 

Metodą najskuteczniejszą, ale również ostateczną w leczeniu marskości wątroby jest jej przeszczep. Leczenie nie może być prowadzone samodzielnie. Cały proces terapii musi być stale kontrolowany i monitorowany przez specjalistę.

Marskość wątroby - leczenie choroby podstawowej

Leczenie rozpoczyna się od próby likwidacji czynnika, który doprowadził do powstania marskości wątroby. Jego eliminacja często pozwala zahamować dalsze włóknienie i degenerację narządu oraz powikłania. Jeżeli czynnikiem tym jest alkohol lub inna toksyna, wówczas wymagana jest całkowita abstynencja/eliminacja, która może opóźnić nawet o kilka lat pojawienie się ciężkich zaburzeń i powikłań. W przypadku, gdy marskość wątroby wywołała hemochromatoza (defekt metabolizmu żelaza) stosuje się krwioupusty i leki wiążące żelazo. W chorobie Wilsona (defekt metabolizmu miedzi) ogranicza się do minimum produkty spożywcze bogate w miedź (wątróbka, czekolada, orzechy, owoce morza, grzyby), stosowanie leków wiążących miedź i dużych dawek cynku. W przypadku marskości wywołanej zakażeniem wirusem HBV lub HCV leczenie tych zakażeń ma na celu ich wykluczenie, jednak rokowania i wyniki leczenia są dużo gorsze niż u osób zdrowych (bez marskości).

Marskość wątroby – leczenie objawowe

Leczenie objawowe to postępowanie, które ma bezpośredni wpływ na samopoczucie i komfort życia osoby chorej. Polega ono przede wszystkim na leczeniu wodobrzusza, łagodzeniu świądu skóry, encefalopatii wątrobowej (czyli zaburzenia czynności mózgu związane z chorobą wątroby), zapobieganie żylaków przełyku, suplementacja niedoborów witamin (w szczególności A, D, E i K) oraz mikro, makroelementów i minerałów. Ważne jest również przeprowadzenie szczepień ochronnych (przeciw wirusowym zakażeniom wątroby) oraz stosowane lekkostrawnej diety

Marskość wątroby – farmakologia i przeszczep wątroby

Do tej pory nie udowodniono jednoznacznie działania jakiegokolwiek preparatu wspomagającego hamowanie procesu włóknienia komórek wątroby. Jednak za najskuteczniejsze na tym polu substancje uważa się sylimarynę i kolchicynę. Kwas ursodeoksycholowy znacznie łagodzi uciążliwy świąd skóry i poprawia ogólną kondycję organizmu. Antybiotyki zapobiegają infekcjom, które mogą występować w przypadku osłabienia systemu immunologicznego, diuretyki likwidują wodobrzusze, natomiast środki przeczyszczające zmniejszają ryzyko encefalopatii. Jedyną skuteczną i zarazem ostateczną formą leczenia marskości wątroby jest przeszczep narządu. 

Więcej na temat choroby wątroby
Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53