Mężczyzna trze oczy
© sebra/Fotolia.com

Choroby i podrażnienia powodujące łzawienie oczu

Mężczyzna trze oczy
© sebra/Fotolia.com

Mechaniczne uszkodzenie lub choćby podrażnienie oczu sprawia, że zaczynają one łzawić. Łzawiące oczy mogą być też symptomem chorób narządu wzroku i alergii, a niekiedy oznaką zbyt dużego zmęczenia. W zależności od przyczyny mogą pomóc krople do oczu lub dopiero wyleczenie schorzenia dającego objaw łzawiących oczu.

Pomoc w przypadku mechanicznego uszkodzenia oka

Naturalnym mechanizmem obronnym organizmu w przypadku podrażnienia czy uszkodzenia oka jest jego łzawienie. Łzawiące oczy mogą samodzielnie usunąć ciało obce, jeśli jest niewielkie i nieostre. Natomiast w przypadku metalowych opiłków czy ostrych drobnych przedmiotów konieczna będzie wizyta na pogotowiu lub u okulisty. Konieczne może być opatrzenie oka i leczenie, nawet chirurgiczne.

Łzawiące oczy objawem alergii

Nieżyt nosa i łzawienie oczu to dolegliwości alergików. Zwykle nie są to jedyne objawy uczulenia, towarzyszy im swędzenie i pieczenie, a oczy mogą być zaczerwienione. Leczenie w takich przypadkach polega na przyjmowaniu leków przeciwalergicznych i koniecznie zapuszczaniu kropel do oczu.

Zmęczenie i długotrwałe podrażnienie oczu wywołuje ich łzawienie

Tzw. zespół suchego oka wynikający z przesuszenia zmęczenia oczu powoduje łzawienie. Łzawiące oczy są zwykle w takich wypadkach zaczerwienione i piekące, odczuwalne jest wrażenie piasku pod powiekami. Nieleczony zespół suchego oka może skutkować zapaleniem spojówek. Wysuszone i zmęczone oczy łzawią, ale łzy te nie przynoszą ukojenia. Konieczne jest zastosowanie kropli do oczu i danie im czasu na odpoczynek. Najczęściej tego rodzaju podrażnienie to efekt zbyt długiej pracy przed komputerem, czytania w dużym skupieniu, kiedy to „zapomina się” o mruganiu, a także przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu, czynników atmosferycznych czy gryzącego dymu. Oprócz kropli ulgę przyniesie stosowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, odpowiednie oświetlenie podczas czytania i używania komputera, a także zimny kompres.

Choroby objawiające się łzawieniem oczu

Łzawiące oczy ściśle wiążą się z chorobami narządu wzroku. Leczenie zależy od tego, efektem którego schorzenia jest łzawienie. Mogą to być: zapalenie spojówek, zapalenie brzegów powiek, zapalenie rogówki, jaskra oraz zapalenie błony naczyniowej, a także jęczmień. Terapia powinna być ustalona przez okulistę bądź chirurga okulistycznego. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja.

 

Więcej na temat choroby oczu
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05