Młody mężczyzna przed lustrem
© and.one/Fotolia.com

Co powoduje łysienie łojotokowe i jak je rozpoznać?

Młody mężczyzna przed lustrem
© and.one/Fotolia.com

Gdy skóra głowy swędzi, są na niej szare albo żółte, tłuste łuski, a włosy zaczynają wypadać, to znaczy, że dotknęło nas łojotokowe zapalenie skóry. Skutkiem choroby może być łysienie łojotokowe.

Kto jest zagrożony łysieniem łojotokowym?

Depresja, obniżona odporność, stres i niehigieniczny tryb życia sprzyjają łojotokowemu zapaleniu skóry. Chorują zazwyczaj osoby młode, częściej mężczyźni niż kobiety. Na wzmożoną produkcję łoju wpływają bowiem m.in. hormony męskie – androgeny. Także źle zbilansowana dieta i nadużywanie alkoholu prowadzą do zachorowania i nasilenia objawów. Bezpośrednią przyczyną łojotokowego zapalenia skóry są grzyby Malassezia i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Łój jest naturalnym produktem ludzkiego organizmu, nawilża i chroni skórę, jego nadmiar jest jednak szkodliwy. Do łysienia łojotokowego może doprowadzić zbyt częste mycie włosów, używanie nieodpowiednich kosmetyków czy silne pocieranie skóry głowy. Przez to gruczoły zaczynają produkować zbyt wiele łoju, co skutkuje najpierw łupieżem, a z czasem może zaowocować łojotokowym zapaleniem skóry i łysieniem.

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z łysieniem łojotokowym?

Pierwszymi oznakami łojotokowego zapalenia skóry są łupież i uporczywe swędzenie. Z czasem łupież zmienia się w żółte lub szare łuski, a skóra jest czerwona i podrażniona. Może pojawić się też rumień. Zaczynają wypadać włosy – miejscowo albo na całej powierzchni skóry zmienionej chorobowo. Od łysienia plackowatego łysienie łojotokowe różni się przede wszystkim tym, że w pierwszej przypadłości skóra nie jest zmieniona i wygląda zdrowo. Z kolei łysienie łojotokowe nie uszkadza mieszków włosowych, więc jest to proces odwracalny. Jednak żeby włosy odrosły, trzeba prawidłowo rozpoznać chorobę i rozpocząć leczenie. Łojotokowe zapalenie skóry bywa mylone z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry. Łojotokowe zapalenie skóry dotyka także noworodków i niemowląt i nazywana jest „ciemieniuchą”. Także wywołuje na skórze głowy żółte łuski i może rozlewać się na twarz. U dzieci choroba ustępuje sama po kilku miesiącach.


Przeładuj

Mikołaj i Sylwia wystąpią w "Tańcu z Gwiazdami"? Mają jeden warunek!

zobacz 01:36