Kobieta traci włosy
© inesbazdar/Fotolia.com

Właściwa diagnostyka i leczenie pozwalają zahamować i cofnąć łysienie łojotokowe

Kobieta traci włosy
© inesbazdar/Fotolia.com

Łojotokowe zapalenie skóry powodujące łysienie łatwo pomylić z atopowym zapaleniem skóry i z łuszczycą. Żeby wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry i zapobiec jego nawrotom, niezbędna jest prawidłowa diagnoza i leczenie ogólne oraz miejscowe. W tym celu podaje się leki przeciwgrzybicze i łagodzące stan zapalny.

Skąd wiadomo, że łysienie jest łojotokowe?

Łysienie łojotokowe powoduje łojotokowe zapalenie skóry i trudno ten rodzaj łysienia pomylić np. z łysieniem plackowatym.

Najczęstszymi objawami łojotokowego zapalenia skóry są:

Także kierunek utraty włosów w łysieniu łojotokowym jest charakterystyczny. Wypadanie zaczyna się od skroni i biegnie przez czoło aż do szczytu głowy. Zazwyczaj nie traci się włosów na potylicy. Proces ten jest odwracalny, jednak wymaga postawienia właściwej diagnozy i podjęcia leczenia.

Jak zatrzymać i odwrócić proces łysienia łojotokowego?

Łysienie łojotokowe to tylko jeden z objawów łojotokowego zapalenia skóry. Chorobę tę powodują grzyby Malassezia. Stosowana jest terapia przeciwgrzybicza w formie doustnej, jak i miejscowa. Zwalczać trzeba też objawy, które są wyjątkowo uciążliwe. Choremu zaleca się stosowanie leków przeciwzapalnych, przeważnie glikokortykosteriodów. Trzeba również zadbać o złuszczenie zmienionego naskórka. Do tego używane są specyfiki keratolityczne, z kwasem acetylosalicylowym i mocznikiem. Ważne są też preparaty łagodzące świąd, by dodatkowo nie podrażniać skóry drapaniem. Do stymulacji cebulek włosów osłabionych chorobą można zastosować preparaty witaminowe (z witaminami z grupy B oraz witaminami A i E).

 

Łysienie łojotokowe można powstrzymać dzięki leczeniu połączonemu ze zmianą złych nawyków. Zahamowanie utraty włosów i szybszy powrót do zdrowia zapewnią: unikanie stresu, zdrowsza dieta oraz zrezygnowanie z alkoholu i papierosów (przynajmniej na jakiś czas). Niezwykle ważna jest też właściwa pielęgnacja skóry w trakcie i po chorobie przystosowanymi do tego kosmetykami. Jeśli choroba została w porę zdiagnozowana i rozpoczęto leczenie, łysienie łojotokowe jest odwracalne. Mieszki włosowe z czasem mają szansę się zregenerować, dzięki czemu rozpocznie się odrastanie włosów.


Więcej na temat pielęgnacja włosów
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04