Dłonie z krótkimi paznokciami
©koszivu/Fotolia

Jak leczyć łuszczycę paznokci? Leki, zabiegi i dieta

Dłonie z krótkimi paznokciami
©koszivu/Fotolia

Łuszczyca paznokci najczęściej występuje u osób, które cierpią na łuszczycę skóry. Paznokcie dotknięte zmianami łuszczycowymi są matowe, łamliwe i kruche, mają zgrubienia, wgłębienia i bruzdy, pod ich płytką pojawiają się żółto-brązowe plamy. Objawy te można leczyć przy pomocy maści, leków i zabiegów medycznych. Pomóc może też dieta dostarczająca kwasów omega-3.

Leki na łuszczycę paznokci

W leczeniu objawów łuszczycy paznokci stosuje się leki i maści, które zmiękczają płytkę paznokcia. Takie właściwości mają preparaty zawierające pochodne witaminy A (tzw. „retinoidy”) oraz mocznik. Paznokcie objęte zmianami łuszczycowymi pielęgnuje się też przy pomocy maści zawierających kwas salicylowy, który działa złuszczająco i witaminę D3, która odżywia i wzmacnia płytkę paznokcia.

 

W leczeniu łuszczycy, zwłaszcza jej zaawansowanej postaci, stosuje się także kortykostereoidy w formie maści i zastrzyków. Kortykostereoidy działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Kortykostereoidy powinny być stosowane pod opieką lekarza, ponieważ mogą one nasilać objawy innych chorób skóry, np. zakażeń grzybiczych i trądziku.

Zabiegi na łuszczycę paznokci

Osoby chore na łuszczycę paznokci powinny dbać o to, żeby płytka ich paznokci zawsze była sucha i krótko przycięta.

 

W leczeniu łuszczycy paznokci pomagają też zabiegi fototerapii, czyli naświetlanie lampami UVA i UVB, i fotochemioterapii, czyli naświetlanie połączone z przyjmowaniem leków uwrażliwiających na światło. O ile samo naświetlanie jest bezpieczne nawet dla dzieci, to istnieje wiele przeciwwskazań do poddawania się naświetlaniu połączonemu z przyjmowaniem leków. Nie powinny go stosować m.in. kobiety w ciąży, chorzy na zaćmę, nerki i wątrobę oraz ci, u których w przeszłości występowały nowotwory skóry. Zanim lekarz skieruje pacjenta na fotochemioterapię, zaleca mu wykonanie szeregu badań obejmujących m.in. badanie okulistyczne i badanie enzymów wątrobowych.

Dieta pomagająca w leczeniu łuszczycy paznokci

W leczeniu łuszczycy pomaga dieta dostarczająca dużą ilość witaminy B2 i kwasów tłuszczowych omega-3. Witamina B2 znajduje się w surowej cebuli, warzywach strączkowych: grochu, fasoli, kapuście, marchwi, czarnych jagodach, jabłkach, suszonych morelach, śliwkach, w pełnoziarnistym pieczywie, w rybach morskich, jajkach, serach żółtych i drożdżach. Źródłem kwasów omega-3 są natomiast: tran i morskie ryby, np. łosoś.

 

Osoby, które chorują na łuszczycę paznokci, powinny unikać owoców cytrusowych, alkoholu, kawy, czekolady, ostrych przypraw oraz potraw zawierających nasycone kwasy tłuszczowe.  


Przeładuj

Daria Widawska przeszła na dietę Adele! Ile już schudła?!

zobacz 01:29