Dłonie z krótkimi paznokciami
©koszivu/Fotolia

Łuszczyca paznokci najczęściej występuje u osób, które cierpią na łuszczycę skóry. Paznokcie dotknięte zmianami łuszczycowymi są matowe, łamliwe i kruche, mają zgrubienia, wgłębienia i bruzdy, pod ich płytką pojawiają się żółto-brązowe plamy. Objawy te można leczyć przy pomocy maści, leków i zabiegów medycznych. Pomóc może też dieta dostarczająca kwasów omega-3.

Leki na łuszczycę paznokci

W leczeniu objawów łuszczycy paznokci stosuje się leki i maści, które zmiękczają płytkę paznokcia. Takie właściwości mają preparaty zawierające pochodne witaminy A (tzw. „retinoidy”) oraz mocznik. Paznokcie objęte zmianami łuszczycowymi pielęgnuje się też przy pomocy maści zawierających kwas salicylowy, który działa złuszczająco i witaminę D3, która odżywia i wzmacnia płytkę paznokcia.

 

W leczeniu łuszczycy, zwłaszcza jej zaawansowanej postaci, stosuje się także kortykostereoidy w formie maści i zastrzyków. Kortykostereoidy działają przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Kortykostereoidy powinny być stosowane pod opieką lekarza, ponieważ mogą one nasilać objawy innych chorób skóry, np. zakażeń grzybiczych i trądziku.

Zabiegi na łuszczycę paznokci

Osoby chore na łuszczycę paznokci powinny dbać o to, żeby płytka ich paznokci zawsze była sucha i krótko przycięta.

 

W leczeniu łuszczycy paznokci pomagają też zabiegi fototerapii, czyli naświetlanie lampami UVA i UVB, i fotochemioterapii, czyli naświetlanie połączone z przyjmowaniem leków uwrażliwiających na światło. O ile samo naświetlanie jest bezpieczne nawet dla dzieci, to istnieje wiele przeciwwskazań do poddawania się naświetlaniu połączonemu z przyjmowaniem leków. Nie powinny go stosować m.in. kobiety w ciąży, chorzy na zaćmę, nerki i wątrobę oraz ci, u których w przeszłości występowały nowotwory skóry. Zanim lekarz skieruje pacjenta na fotochemioterapię, zaleca mu wykonanie szeregu badań obejmujących m.in. badanie okulistyczne i badanie enzymów wątrobowych.

Dieta pomagająca w leczeniu łuszczycy paznokci

W leczeniu łuszczycy pomaga dieta dostarczająca dużą ilość witaminy B2 i kwasów tłuszczowych omega-3. Witamina B2 znajduje się w surowej cebuli, warzywach strączkowych: grochu, fasoli, kapuście, marchwi, czarnych jagodach, jabłkach, suszonych morelach, śliwkach, w pełnoziarnistym pieczywie, w rybach morskich, jajkach, serach żółtych i drożdżach. Źródłem kwasów omega-3 są natomiast: tran i morskie ryby, np. łosoś.

 

Osoby, które chorują na łuszczycę paznokci, powinny unikać owoców cytrusowych, alkoholu, kawy, czekolady, ostrych przypraw oraz potraw zawierających nasycone kwasy tłuszczowe.