dziecko na sali gimnastycznej
Pixabay/MaThoPa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Lordoza i skolioza: wady kręgosłupa, które dokuczają od dziecka

dziecko na sali gimnastycznej
Pixabay/MaThoPa/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Lordoza – wklęsłe plecy i skolioza – krzywe plecy. To wady postawy, które dotyczą kręgosłupa, a 80% dzieci ma z nim problemy.

 

Kręgosłup jest podporą naszego całego ciała, a prawie w ogóle o niego nie dbamy. Przypominamy sobie o nim, kiedy zaczyna nam dokuczać ból.

Czym jest lordoza, a czym skolioza?

Lordoza to wygięcie kręgosłupa do przodu, w stronę jamy brzusznej, skolioza natomiast to boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza pojawia się w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki i trwa do 12-14 roku życia. Bardzo często nasila się na etapie dojrzewania dziecka, w czasie, gdy zaczyna ono rosnąć. Dlaczego tak się dzieje? Otóż mięśnie nie mogą nadążyć za rozwojem kośćca, a wtedy nie pełnią odpowiedniego oparcia dla kręgosłupa. Częściej ofiarami skoliozy są dziewczynki, niż chłopcy, a im wcześniej mamy z nią do czynienia, tym konsekwencje są poważniejsze. Z kolei lordoza może spowodować poważne powikłania, np. artretyzm czy przewlekłe bóle pleców. Kręgosłup naturalnie skrzywia się do przodu w obrzeżach szyjnych i lędźwiowych, a do tyłu w części piersiowej i krzyżowej. Dzięki temu ciężar głowy utrzymuje się, a ruchy są absorbowane.

Przyczyny lordozy i skoliozy

Przyczyną lordozy jest utrzymywanie niewłaściwej pozycji ciała, brak ruchu, otyłość, a także wady wrodzone. Konsekwencją choroby są także takie schorzenia jak: krzywica, gruźlica, osteoporoza, zanik mięśni, czy choroba zwyrodnieniowych kręgosłupa. Przyczyny skoliozy nie są znane do tej pory. Wiadomo, że postawa siedząca i brak ruchu wpływają na rozwój niedyspozycji.

Objawy lordozy i skoliozy

Osoba mająca do czynienia z lordozą wygląda, jakby się przesadnie prostowała, a u osoby chorej na skoliozę występują dosyć charakterystyczne, wystające łopatki. W wypadku lordozy między środkową częścią kręgosłupa, a pośladkami występuje postawa przypominająca literę C. Ponadto, plecy są wklęsłe, brzuch wypięty do przodu, a pośladki są o wiele bardziej odstające. Natomiast osoba chorująca na skoliozę ma widoczny garb z jednej strony pleców, tzw. garb żebrowy. Jeśli chodzi o lordozę do typowych objawów zalicza się kurczenie mięśni, drętwienie lub mrowienie kończyn dolnych a także kłopoty z oddawaniem moczu i stolca. Osoba chora na skoliozę posiada zaburzenie czucia głębokiego z wiązadeł mięśni i stawów oraz różną długość nóg.

Leczenie lordozy i skoliozy

W obu przypadkach specjalista może zlecić fizykoterapię, dzięki której mięśnie tułowia ulegną wzmocnieniu. Zalecana jest gimnastyka korekcyjna, szczególnie ćwiczenia na basenie, ponadto należy grać w siatkówkę, koszykówkę i piłkę ręczną. Nie można podnosić ciężarów i uprawiać gimnastyki przyrządowej. Niektórzy noszą gorsety ortopedyczne, które naciskają na kręgosłup, a tym samym powodują jego właściwe ułożenie. W najgorszym przypadku dochodzi do operacji, podczas której zostaje wszczepiony metalowy implant. Zabieg nie jest w stanie przywrócić pełnej formy.

Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40