mężczyzna trzymający się za łokieć
©Syda Productions/Fotolia.com

Łokieć tenisisty – na czym polega to schorzenie i u kogo najczęściej występuje? Diagnostyka i metody leczenia

mężczyzna trzymający się za łokieć
©Syda Productions/Fotolia.com

Łokieć tenisisty, inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, rozwija się na skutek mikrourazów prowadzących do uszkodzenia włókien kolagenowych w ścięgnach. W leczeniu stosuje się różne metody, np. unieruchomienie ręki w stawie łokciowym.

Łokieć tenisisty jest chorobą wywołaną zmianami degeneracyjnymi w ścięgnach w stawie łokciowym. Towarzyszą mu silne dolegliwości bólowe. Schorzenie nie dotyczy jedynie zawodowych sportowców – często rozwija się np. u informatyków.

Jakie są przyczyny rozwoju łokcia tenisisty?

Łokieć tenisisty jest zapaleniem bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Przyczyną tej bolesnej dolegliwości są zmiany o charakterze degeneracyjnym, które zachodzą w ścięgnach stawu łokciowego. Dochodzi do nich na skutek uszkodzenia struktury włókien kolagenowych budujących ścięgna i zaburzonego ukrwienia okolicy przyczepu. Zmiany degeneracyjne są wynikiem przeciążenia mięśni, które najczęściej jest spowodowane:

  • intensywnym, wielogodzinnym treningiem,
  • nieumiejętnym uprawianiem sportu, takiego jak: tenis, ping-pong, badminton (niepoprawna technika przyczynia się do przeciążenia nadgarstków),
  • noszeniem ciężkich przedmiotów, zwłaszcza w jednej ręce,
  • długotrwałej pracy z obciążeniem jednej ręki (np. u osób grających na skrzypcach).

Przyczyną rozwoju łokcia tenisisty może być również długotrwała praca przy komputerze, co dotyczy m.in. informatyków, pracowników biurowych, programistów oraz sekretarek. Jest to związane ze specyficznym ułożeniem rąk w trakcie pisania na klawiaturze komputera. Na chorobę narażone są również osoby wykonujące częste ruchy obrotowe nadgarstka, takie jak przy wkręcaniu śrub, które prowadzą do uszkodzeń we włóknach kolagenowych.

Jakie symptomy mogą wskazywać na łokieć tenisisty?

Głównym i dominującym objawem zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, czyli łokcia tenisisty jest ból. Ulega on nasileniu przy wykonywaniu ruchów obrotowych, chwytnych, przy unoszeniu ręki oraz prostowaniu nadgarstka. Dolegliwości bólowe utrudniają choremu wykonywanie codziennych, prostych czynności, takich jak uściśnięcie ręki, chwycenie określonego przedmiotu, podniesienie filiżanki czy otworzenie drzwi od samochodu.

Jak zdiagnozować łokieć tenisisty?

W diagnostyce łokcia tenisisty lekarze i fizjoterapeuci wykorzystują tzw. test Cozena. Przeprowadza się go w pozycji siedzącej na jeden z dwóch sposobów. W pierwszym z nich ręka badanego powinna być lekko odwiedziona w stawie ramiennym w kierunku tułowia oraz zgięta w stawie łokciowym, a dłoń zaciśnięta w pięść. Terapeuta jedną ręką podtrzymuje staw łokciowy osoby badanej, drugą umieszcza na jej dłoni. Zadaniem badanego jest wyprostowanie dłoni i przeciwstawienie się oporowi. W drugiej metodzie testu Cozena osoba badana ma wyprostowaną rękę, natomiast terapeuta stara się ją zgiąć. Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej diagnozowane jest wówczas, gdy u badanego wystąpi ból po wewnętrznej stronie łokcia.

Metody leczenia łokcia tenisisty

W zwalczaniu dolegliwości bólowych towarzyszących zapaleniu nadkłykcia bocznego kości ramiennej stosuje się leki o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym dostępne bez recepty. Wskazane są również miejscowe maści i żele oraz okłady z lodu. W leczeniu łokcia tenisisty wykorzystuje się różne metody. Jedną z nich jest unieruchomienie kończyny w stawie łokciowym za pomocą gipsowego opatrunku lub szyny ramiennej na okres do 3 tygodni. W terapii zastosowanie mają miejscowe iniekcje sterydowe (wstrzyknięcia) połączone ze środkami przeciwbólowymi. Innymi pomocnymi metodami w leczeniu schorzenia są:

  • fizykoterapia,
  • leczenie za pomocą ultradźwięków,
  • masaż poprzeczny,
  • jonoforeza (metoda wykorzystująca działanie prądu stałego, której celem jest wytworzenie dużej ilości ciepła w tkankach, usprawnienie krążenia, odżywienie komórek i zwalczanie stanu zapalnego).

Przeładuj

Grzegorz Hyży zniknął z sieci! Co się z nim dzieje? Tłumaczy Agnieszka Hyży!

zobacz 02:15