©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Liszaj na twarzy, czyli linijne grudkowate zmiany skórne. Rodzaje, objawy i leczenie choroby

©Kaspars Grinvalds/Fotolia

Liszaj na twarzy przybiera postać grudkowatych zmian skórnych układających się w linię. Jedną z częściej występujących postaci liszaja jest liszaj płaski, zwany również czerwonym. Może lokalizować się na twarzy, paznokciach lub jamie ustnej.

Liszaj na twarzy to grudkowa zmiana skórna o charakterze łagodnym. Bardzo często chorobie towarzyszy uporczywy świąd skóry. Może występować w postaci liszaja płaskiego, pasmowatego lub twardzinowego.

Czym jest liszaj na twarzy?

Liszaj na twarzy jest zmianą skórną przybierającą postać grudkowych wykwitów, które są pokryte białymi prążkami. Powstałe zmiany mają barwę czerwono-siną i najczęściej współistnieją z silnym i uporczywym świądem skóry. Typową cechą liszaja na twarzy jest to, że powstające zmiany grudkowe zlewają się i układają w linie. Na twarzy mogą wystąpić trzy różne postaci liszaja – płaski, pasmowaty lub twardzinowy.

Liszaj płaski

Liszaj płaski lokalizuje się na skórze lub błonach śluzowych (przede wszystkim w jamie ustnej). Może również występować na przydatkach skóry, czyli na paznokciach. Liszaj płaski nazywany jest również czerwonym i przybiera postać zlewających się grudkowych zmian skórnych o sino-czerwonym zabarwieniu. Najczęściej choroba atakuje błonę śluzową jamy ustnej, na skórze twarzy pojawia się sporadycznie. Liszaj czerwony umiejscowiony na skórze przebiega ze świądem. W niektórych przypadkach liszaj płaski może ulec przekształceniu w nowotwór złośliwy, dlatego choroby nie powinno się lekceważyć.

Jak leczyć liszaj płaski?

W leczeniu liszaja czerwonego (płaskiego) stosuje się leki przeciwhistaminowe, które zwalczają świąd skórny. W przypadku nasilenia się choroby i długotrwałego utrzymywania się zmian należy wdrożyć leczenie za pomocą glikokortykosteroidów (sterydy). W celu zredukowania zaczerwienienia i opuchlizny wykorzystuje się maści sterydowe o działaniu miejscowym.

Liszaj twardzinowy

Charakterystyczną lokalizacją dla liszaja twardzinowego są okolice narządów płciowych, jednak zdarzają się przypadki jego umiejscowienia na twarzy. W przebiegu choroby tworzą się grudki, które układają się w tarczki. Powstałe zmiany z czasem ulegają twardnieniu i może im towarzyszyć ból oraz świąd. W leczeniu liszaja twardzinowego stosuje się działające miejscowo sterydy oraz maści, które zmniejszają swędzenie skóry.

Liszaj pasmowaty

Kolejnym rodzajem liszaja, który może pojawić się na skórze twarzy jest liszaj pasmowaty, charakterystyczny dla dzieci. Przybiera on postać ułożonych w linii czerwonych grudek o niewielkich rozmiarach. W ciągu kilku miesięcy choroba ustępuje samoistnie. 


Więcej na temat zmiany skórne
Przeładuj

Natasza Urbańska będzie pracować z córką?! Znamy ich plany!

zobacz 01:16