

Lipomastia a ginekomastia. Leczenie lipomastii
Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.
Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?
Lipomastię łatwo pomylić z ginekomastią (fachowo określa się ją mianem ginekomastii pozornej). Skutkiem obydwu schorzeń jest powiększenie piersi u mężczyzn, niejednokrotnie do tego stopnia, że zaczynają one przypominać piersi kobiece.
Przypadłość tę łączy się zwykle z otyłością, lecz nie zawsze słusznie. Przerost tkanki tłuszczowej i odkładanie się jej w okolicach klatki piersiowej rzeczywiście bardzo często bywa powodem powiększenia piersi u mężczyzn – wówczas można mówić o lipomastii. Zdarza się jednak również, że ta przypadłość jest wynikiem nadmiernego rozwoju gruczołu piersiowego, co ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W drugim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią, która zwykle jest objawem innego, poważniejszego schorzenia, np. zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wątroby lub skutkiem zażywania sterydów anabolicznych.
Lipomastię od ginekomastii odróżni tylko lekarz (na podstawie zleconych badań hormonalnych), ale można dokonać również samodzielnego wstępnego rozpoznania za pomocą dotyku. Piersi obrosłe tkanką tłuszczową są miękkie i nie bolą podczas uciskania, natomiast przy powiększonym gruczole piersiowym daje się wyczuć pod palcami zgrubienia, a ból jest silniejszy.
Jak zredukować powiększone piersi u mężczyzny? Sposoby na lipomastię
Lipomastię da się wyleczyć o wiele łatwiej niż ginekomastię (tutaj metoda leczenia zależy od konkretnego schorzenia powodującego powiększenie piersi). Z nadmiarem tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej walczy się tak samo jak z otyłością: poprzez ćwiczenia i dietę. Podstawą jest ustalenie bilansu kalorycznego, czyli dostosowanie liczby przyjmowanych kalorii do budowy ciała, wieku, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.
Dieta pomocna przy leczeniu lipomastii
Następnie trzeba ułożyć swoje codzienne menu tak, by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych substancji odżywczych (których pełno zwłaszcza w owocach i warzywach), a jak najmniej pustych kalorii (obecnych w słodyczach, chrupkich przekąskach i tłuszczach zwierzęcych).
Ćwiczenia na lipomastię
Trzecim krokiem niezbędnym do pozbycia się nadmiernie powiększonych piersi są regularne ćwiczenia (3-4 razy w tygodniu po 40-60 min). Najlepiej wybrać aerobowe, które przyczyniają się do najefektywniejszego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej z całego ciała (np. bieganie, basen, rower stacjonarny). Przy lipomastii trzeba niestety liczyć się z tym, że mimo utraty masy ciała nadmiar tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej nadal będzie widoczny.
Chirurgia plastyczna – zabieg na lipomastię
Wówczas jedynym wyjściem jest chirurgia plastyczna. Zabieg można przeprowadzić metodą liposukcji bądź cięcia klasycznego (jeśli tkanki tłuszczowej jest bardzo dużo). Cena waha się od 5 do 7,5 tys. zł.
- AMH to hormon pozwalający kontrolować płodność. Dzięki niemu dowiesz się, jakie masz szanse na zajście w ciążę.
- Ginekomastia to zwiększenie tkanki gruczołowej piersi u mężczyzn. Może być wynikiem otyłości, zaburzeń hormonalnych lub przyjmowanych leków.
- Progesteron to żeński hormon niezbędny podczas ciąży. Dzięki niemu możliwe jest zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy.
- Zaburzenia hormonalne są leczone przez endokrynologa. Idź do lekarza, jeśli masz zaburzenia miesiączkowania, chudniesz lub tyjesz albo czujesz się osłabiona.
- Epinefryna, inaczej adrenalina – hormon stresu i preparat leczniczy. Jak działa?
Najlepsze Promocje i Wyprzedaże
BORN2BE
Militarne kozaki modowy hit sezonu jesień/zima!
BORN2BE
Obuwie domowe w wielu wzorach!
LAVANDIN
Satynowe pudry nadające cerze naturalny blask!
RENEE
Kobiece bluzki na każdą okazję!