kobieta trzyma ręce na piersiach
©Piotr Marcinski/Fotolia

Lipomastia a ginekomastia. Leczenie lipomastii

kobieta trzyma ręce na piersiach
©Piotr Marcinski/Fotolia

Lipomastia i ginekomastia objawiają się podobnie, choć są to schorzenia o różnym podłożu. Groźniejsza ginekomastia jest efektem zaburzeń hormonalnych, natomiast łatwiejsza do wyleczenia lipomastia wiąże się z przerostem tkanki tłuszczowej.

Jak odróżnić lipomastię od ginekomastii?

Lipomastię łatwo pomylić z ginekomastią (fachowo określa się ją mianem ginekomastii pozornej). Skutkiem obydwu schorzeń jest powiększenie piersi u mężczyzn, niejednokrotnie do tego stopnia, że zaczynają one przypominać piersi kobiece.

 

Przypadłość tę łączy się zwykle z otyłością, lecz nie zawsze słusznie. Przerost tkanki tłuszczowej i odkładanie się jej w okolicach klatki piersiowej rzeczywiście bardzo często bywa powodem powiększenia piersi u mężczyzn – wówczas można mówić o lipomastii. Zdarza się jednak również, że ta przypadłość jest wynikiem nadmiernego rozwoju gruczołu piersiowego, co ma związek z zaburzeniami gospodarki hormonalnej organizmu. W drugim przypadku mamy do czynienia z ginekomastią, która zwykle jest objawem innego, poważniejszego schorzenia, np. zaburzeń pracy gruczołu tarczowego czy wątroby lub skutkiem zażywania sterydów anabolicznych.

 

Lipomastię od ginekomastii odróżni tylko lekarz (na podstawie zleconych badań hormonalnych), ale można dokonać również samodzielnego wstępnego rozpoznania za pomocą dotyku. Piersi obrosłe tkanką tłuszczową są miękkie i nie bolą podczas uciskania, natomiast przy powiększonym gruczole piersiowym daje się wyczuć pod palcami zgrubienia, a ból jest silniejszy.

Jak zredukować powiększone piersi u mężczyzny? Sposoby na lipomastię

Lipomastię da się wyleczyć o wiele łatwiej niż ginekomastię (tutaj metoda leczenia zależy od konkretnego schorzenia powodującego powiększenie piersi). Z nadmiarem tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej walczy się tak samo jak z otyłością: poprzez ćwiczenia i dietę. Podstawą jest ustalenie bilansu kalorycznego, czyli dostosowanie liczby przyjmowanych kalorii do budowy ciała, wieku, stanu zdrowia i rodzaju wykonywanej aktywności fizycznej.

Szukasz skutecznych akcesoriów, które pomogą Ci usunąć tkankę tłuszczową? Wejdź na tę stronę i wykorzystaj kod rabatowy Avans.

Dieta pomocna przy leczeniu lipomastii

Następnie trzeba ułożyć swoje codzienne menu tak, by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych substancji odżywczych (których pełno zwłaszcza w owocach i warzywach), a jak najmniej pustych kalorii (obecnych w słodyczach, chrupkich przekąskach i tłuszczach zwierzęcych).

Ćwiczenia na lipomastię

Trzecim krokiem niezbędnym do pozbycia się nadmiernie powiększonych piersi są regularne ćwiczenia (3-4 razy w tygodniu po 40-60 min). Najlepiej wybrać aerobowe, które przyczyniają się do najefektywniejszego spalania nadmiaru tkanki tłuszczowej z całego ciała (np. bieganie, basen, rower stacjonarny). Przy lipomastii trzeba niestety liczyć się z tym, że mimo utraty masy ciała nadmiar tkanki tłuszczowej na klatce piersiowej nadal będzie widoczny.

Chirurgia plastyczna – zabieg na lipomastię

Wówczas jedynym wyjściem jest chirurgia plastyczna. Zabieg można przeprowadzić metodą liposukcji bądź cięcia klasycznego (jeśli tkanki tłuszczowej jest bardzo dużo). Cena waha się od 5 do 7,5 tys. zł.


Więcej na temat operacja plastyczna
Przeładuj

Skąd Dagmara z "Królowych życia" ma tyle pieniędzy? Jej odpowiedź rozbraja. Ale my wiemy, na czym się dorobiła

zobacz 00:59