patrzenie przez aparat w telefonie
©glisic_albina/Fotolia

Jak można rozpoznać leukokorię?

patrzenie przez aparat w telefonie
©glisic_albina/Fotolia

Leukokoria to nazwa dla objawu zaobserwowanego jako biały odblask w oku na zdjęciu wykonanym z lampą błyskową. Może być sygnałem choroby zwanej siatkówczakiem.

Czym jest leukokoria?

Leukokoria należy do grupy objawów okulistycznych. Można ją zdefiniować jako biały (zamiast czerwonego) refleks źreniczny, który jest widoczny w chwili oświetlania źrenicy retinoskopem (urządzeniem służącym do diagnozy narządu wzroku). Zazwyczaj białe światło, które wpada do oka, odbija się od silnie ukrwionej siatkówki, w związku z czym ma kolor czerwony. Jasny odblask występuje w przypadku zmian chorobowych, na przykład guzów, gdy światło odbija się od patologicznej struktury. Pojawia się on, gdy guz jest duży i zajmuje prawie całą siatkówkę, co sprawia, że jest widoczny przez źrenicę.

Przyczyny leukokorii

Jako główny powód wystąpienia leukokorii u dzieci wskazuje się zaćmę wrodzoną. Podaje się ją jako przyczynę najczęstszą, ponieważ diagnozuje się ją u 60% przypadków. Do wystąpienia leukokorii przyczynia się też siatkówczak, czyli nowotwór złośliwy oka występujący u dzieci. Na pojawienie się leukokorii może mieć też wpływ oddzielenie się siatkówki od naczyniówki, która znajduje się pod nią. To schorzenie nazywane jest odwarstwieniem siatkówki. Inne dolegliwości, które mogą prowadzić do leukokorii, to przetrwałe hiperplastyczne pierwotne ciało szkliste i choroba Coatsa, czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych siatkówki o charakterze wrodzonym.

Leukokoria jako objaw siatkówczaka

Leukokoria nie stanowi symptomu klinicznego żadnej z chorób. Najczęściej jest objawem siatkówczaka (w 60% przypadków), który występuje niemal wyłącznie u dzieci do 5. roku życia. Leukokorię najwcześniej zauważają rodzice, przeglądając zdjęcia swoich dzieci, które wykonane były z lampą błyskową. Zamiast efektu czerwonych oczu na fotografii pojawia się biały odblask.

 

Określenie „koci błysk” czy „ślepe kocie oko”, które występuje w siatkówczaku, pochodzi od zjawiska zaobserwowanego u zwierząt kotowatych. Charakteryzuje się ono tym, że w momencie skierowania światła na błonę odblaskową na przykład kota daje ona specyficzny, jasny błysk. 

Przeładuj

Czy Agnieszka Kaczorowska zdecydowała się na karmienie piersią? Wiemy!

zobacz 01:23