probówki
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Dlaczego duża liczba leukocytów w moczu jest niebezpieczna?

probówki
Pixabay/jaytaix/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Nadmiar leukocytów w moczu może być spowodowany zapaleniem dróg moczowych, chorobą nerek czy zapaleniem przydatków.

 

Obecność leukocytów w moczu nie oznacza od razu poważnych zaburzeń organizmu – u każdego zdrowego człowieka poziom leukocytów waha się w przedziale 1-3. Gdy jednak ich liczba jest wyższa (leukoturia), oznaczać może zapalenie dróg moczowych, spowodowane zakażeniem przez bakterie, wirusy czy grzyby, objawiającym się częstym oddawaniem moczu i ciągłym odczuciem parcia na pęcherz. Niestety jest to również jeden z objawów innych, poważnych schorzeń dróg rodnych czy narządów jamy brzusznej.

Leukocyty w moczu jako objaw zaburzenia pracy nerek

Wysoki poziom leukocytów w moczu może być objawem wielu schorzeń nerek, m.in. kłębuszkowego zapalenia, które objawia się poprzez zaburzenia krążenia, osłabienie i zmieniony kolor moczu (różowy, biały bądź przeciwnie – brunatny) oraz odmiedniczkowym zapaleniem, charakteryzującym się silnym bólem w okolicy lędźwi, nudnościami i gorączką. Obie choroby są łatwo zauważalne przez pacjenta, który niezwłocznie powinien zgłosić się do lekarza z tymi objawami. Innym zaburzeniem, przy którym możemy odnotować zwiększoną liczbę leukocytów we krwi, jest kamica nerkowa. Choroba objawia się w pierwszej kolejności poprzez kolkowy ból w okolicy lędźwi połączony z podwyższoną temperaturą, nudnościami oraz z ogólnym osłabieniem organizmu.

Leukocyty w moczu jako objaw schorzeń dróg rodnych

Leukocyty w moczu w zwiększonej liczbie mogą oznaczać również zapalenie przydatków, które obejmuje swoim zasięgiem jajniki oraz jajowody. Objawy tego schorzenia odczuwalne są przede wszystkim podczas stosunku – następuje silny ucisk na narządy rodne, niosący ogromny ból. Dodatkowymi zaburzeniami organizmu może być ciągły ból w dole brzucha, promieniujący do pachwiny i uda oraz typowe reakcje organizmu przy zapaleniu – nudności, gorączka czy biegunka. Z takimi objawami, potwierdzonymi wynikami badań moczu wskazującymi na zwiększoną liczbę leukocytów, należy szybko udać się do ginekologa.

Leukocyty w moczu jako objaw zapalenia wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka robaczkowego to schorzenie, które często kończy się chirurgicznym usunięciem go z organizmu. Podwyższona liczba leukocytów w moczu powinna być pierwszym sygnałem tej choroby. Towarzyszący ból, który nasila się podczas ruchu, unieruchamia pacjenta, co doprowadza do całkowitej jego dysfunkcji życiowej – przy tych objawach nie można zwlekać z wizytą u lekarza, ponieważ przeczekanie tych objawów może spowodować pęknięcie woreczka robaczkowego, a to w konsekwencji doprowadzić do zapalenia całej otrzewnej.

Leukocyty w moczu jako reakcja na leki

Zwiększona liczba leukocytów w moczu może być również reakcją na działanie niektórych leków – m.in. bakteriobójczych antybiotyków, środków stosowanych przy zaburzeniu funkcjonowania układu krwionośnego, leków przeciwgruźliczych, moczopędnych czy leków przeciwzapalnych niesterydowych (stosowanych przy niektórych nowotworach) Silne działanie azatropiny, środka immunosupresyjnego stosowanego podczas przeszczepu, może doprowadzić do sytuacji, że liczba leukocytów może być podwyższona od normy o kilka razy!

 

Warto pamiętać, że nawet zwiększony wysiłek fizyczny czy osłabienie organizmu może okazać się powodem leukoturii. 


Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43