Miś i słuchawki lekarskie
©pogonici/Fotolia

Zespół Aspergera: możliwości leczenia

Miś i słuchawki lekarskie
©pogonici/Fotolia

Zespół Aspergera to zespół cech, które są również zauważalne przy autyzmie. Obejmuje zaburzenia na poziomie intelektualnym, społecznym, psychomotorycznym. Nie jest chorobą, którą można całkowicie wyleczyć, ale podejmując odpowiednie działanie (m.in. wybór specjalistycznej szkoły, prowadzenie terapii okołorozwojowej) można sprawić, że objawy zespołu Aspergera będą mniej dotkliwe dla chorego.

 

Przyczyn zespołu Aspergera doszukuje się w genach (zmiany chromosomalne), czynnikach biologicznych (infekcje i problemy okołoporodowe, uszkodzenia układu nerwowego) czy czynnikach zewnętrznych np. toksoplazmoza. Diagnoza zespołu Aspergera jest skomplikowana – trudno go odróżnić od autyzmu dziecięcego. Na podstawie obserwacji, analizy historii medycznej i wykonanych badań neurologiczno-psychologicznych (np. badania koordynacji ruchowej) można stwierdzić, czy dane dziecko cierpi na zespół Aspergera czy nie.

Czy terapia spowoduje, że dziecko z zespołem Aspergera będzie zdrowe?

Zespół Aspergera jest to zaburzenie nieuleczane. Można jedynie pracować nad wygaszeniem objawów, pomóc dziecku odnaleźć się w otaczających go sytuacjach. Na podstawie objawów choroby zostaną przedstawione możliwości leczenia:

  • upośledzenie umysłowe – zapisanie dziecka do szkoły specjalnej, gdzie otrzyma dostosowane do jego możliwości zadania szkolne;
  • zamknięcie się w sobie i jednocześnie przed innymi – zapisanie dziecka na terapię zajęciową, w której uczy się żyć między ludźmi;
  • brak koordynacji ruchowej, zaburzenia mowy – rehabilitacja i wizyty u logopedy to właściwa ścieżka rozwoju zdolności fizycznych chorego dziecka,
  • nerwowość, lęk przed zmianą, trudności z komunikacją – praca w domu nad modyfikacją tych negatywnych zachowań, a zastępowanie ich pozytywnymi. Najczęściej rozpoczyna się ona w gabinecie psychologicznym, gdzie rodzice nabierają kompetencji, aby zwalczać u dziecka „objawy”.

 

Leczenie farmakologiczne wyhamowuje objawy (jeżeli w ogóle występują) depresji czy zaburzeń impulsywno-kompulsywnych. U dzieci z zespołem Aspergera bardzo często pojawia się wykonywanie rytuałów, bez których nie potrafią funkcjonować.

 

Leczenie chorego dziecka z takim zaburzeniem powinno opierać się głównie na trosce i opiece rodziców. Co szczególnie ważne, takie dzieci są bardzo uzdolnione w jednej dziedzinie. Dlatego pielęgnowanie ich talentu i wspieranie w rozwoju zbuduje też pozytywne relacje rodzinne.

 

 

Przeładuj

TYLKO U NAS: Chris z "Hotelu Paradise" i jego ukochana Monika chcą wziąć ślub! "Stworzymy prawdziwą rodzinę"

zobacz 01:48