Światłoterapia
©dalaprod/Fotolia

Światłoterapia – odkrycie współczesnej medycyny

Światłoterapia
©dalaprod/Fotolia

Leczenie światłem korzystnie wypływa na cały organizm, ponieważ stymuluje wydzielanie wielu niezbędnych substancji. Sprawdza się szczególnie w leczeniu depresji, krzywicy, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz trądziku.

Działanie światła na organizm

Leczenie światłem jest oparte na działaniu zegara biologicznego zlokalizowanego w przedniej części podwzgórza – w jądrze nadwzrokowym. Fale przenoszone są za pośrednictwem siatkówki oka przez nerwy wzrokowe, dlatego naświetlanie powinno się odbywać na poziomie oczu (ale przy zamkniętych powiekach lub oczach osłonionych specjalnymi okularami). Zegar biologiczny reguluje funkcje życiowe organizmu i rytm okołodobowy. Największy wpływ na procesy zachodzące w organizmie ma światło, od którego zależy efektywność pracy jądra nadwzrokowego. Jedną z głównych funkcji tej części podwzgórza jest stymulowanie wydzielania neurotransmiterów, w tym melatoniny. W wyniku niedoboru światła pojawiają się bezsenność lub nadmierna senność, brak koncentracji, otępienie, pogorszenie równowagi emocjonalnej i ogólnego samopoczucia, które są objawami początkowej fazy depresji.

Zastosowanie światłoterapii

Fakt, że czujemy się o wiele lepiej w słoneczne niż w pochmurne dni wynika z wpływu światła na produkcję przez organizm substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przy właściwej dawce światła dostarczanej regularnie dzięki lampom naświetlającym można się pozbyć wielu dolegliwości, zwłaszcza tych związanych ze złym samopoczuciem, z układem kostno-stawowym oraz z chorobami skóry. Aktywność organizmu i zdrowy sen reguluje melatonina.

 

Dlatego naświetlania powinny być wykonywane wtedy, kiedy melatoniny jest w organizmie najmniej, a więc pomiędzy godz. 11 a 12. Wpływają wówczas szczególnie korzystnie na osoby ze stanami depresyjnymi (np. depresją poporodową, depresją sezonową). Dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego pomaga łagodzić witamina D, której produkcja jest pobudzana przez światło. Dlatego naświetlania są tak skuteczne u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, krzywicą i zespołem rozmiękania kości. Ponadto laseroterapia, która wpływa na metabolizm organizmu, działa także w leczeniu łuszczycy, trądziku i innych zmian skórnych.

Skuteczność fototerapii

Światłoterapia jest bardzo chętnie stosowana ze względu na brak efektów ubocznych, przeciwwskazań do jej stosowania (można nią leczyć nawet niemowlęta i kobiety w ciąży). Takie dolegliwości jak bóle głowy, nudności i wymioty zdarzą się bardzo rzadko i wynikają ze zbyt bliskiej odległości od źródła światła lub nieodpowiedniej pory naświetleń. Skuteczność fototerapii zauważalna jest w 70% przypadków. Żeby leczenie przyniosło efekt, konieczna jest cała seria zabiegów, które mogą być rozłożone na kilka tygodni lub nawet kilka miesięcy. O liczbie i długości naświetleń decyduje lekarz. Niepełnosprawni, którzy potrzebują stałej rehabilitacji mogą otrzymać dofinansowanie na zakup lampy z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.


Więcej na temat zabiegi laserowe
Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30