kolorowe diody ledowe
©tailex/Fotolia.com

Światło czerwone, żółte i niebieskie – terapia diodami LED

kolorowe diody ledowe
©tailex/Fotolia.com

Leczenie światłem LED polega na dostarczaniu energii komórkom przez diody emitujące światło (Light Emitting Diode). W zależności od rodzaju urządzenia światło może mieć różny kolor. Jego barwa świadczy o długości emitowanej fali. W medycynie najczęściej wykorzystuje się światło czerwone (640 nm), zielone (530 nm) i niebieskie (470 nm).

Działanie światła LED na organizm

Dostarczanie odpowiedniej ilości światła do organizmu warunkuje sprawne działanie hormonów i enzymów, które regulują procesy biochemiczne. Bez światła nie zachodzi przyswajanie substancji odżywczych ani rozwój tkanek. Naświetlanie ma na celu uzupełnienie niedoborów energii świetlnej. Emitowane przez diody fale przenikają w głąb skóry i uruchamiają szereg reakcji zachodzących w komórkach. Podstawowym procesem jest synteza tlenku azotu, który wpływa na pracę i kondycję naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za krążenie tlenu w organizmie. Kiedy komórki są odpowiednio dotlenione, w mitochondriach gromadzą się zapasy energii pożytkowane na wykonywanie podstawowych funkcji życiowych. Komórki, w których znajdują się duże zasoby energetyczne, o wiele łatwiej radzą sobie w walce z chorobami i dolegliwościami bólowymi. Światłoterapia zatem nie tylko leczy, ale także stymuluje procesy obronne organizmu.

Wskazania do terapii światłem LED

Czerwone światło LED odmładza skórę (likwiduje zmarszczki, ujędrnia, poprawia koloryt i fakturę), leczy stany zapalne, owrzodzenia, oparzenia i inne uszkodzenia skóry. Światło żółte pobudza zwiotczałą, suchą skórę do syntezy kolagenu. Światło niebieskie natomiast działa antybakteryjnie, można więc nim leczyć trądzik pospolity i różowaty. Poza tym światło ledowe sprawdza się też w redukowaniu cellulitu i rozstępów. Potencjał terapii naświetlających tkwi w tym, że im dłuższe fale światła, tym głębiej docierają w głąb tkanek. Światło LED jest więc także cennym uzupełnieniem leczenia guzów i uszkodzeń mózgu.

Zabieg naświetlania światłem LED

Czas naświetlania podczas zabiegu zależy od tego, jakie dolegliwości chcemy wyleczyć. Najdłuższe są programy przeciwstarzeniowe oraz redukujące cellulit i rozstępy (mogą trwać nawet kilka miesięcy). Najszybciej efekty przynoszą naświetlania, które są wymierzone na zlikwidowanie stanu zapalnego. Jeden zabieg trwa średnio 10–20 min. Światło emitowane przez diody LED jest na tyle krótkie, że pod jego wpływem tkanki nie ulegają nagrzaniu. Ciało znajduje się w bardzo bliskiej odległości od lampy (nawet do 5 mm), mimo to nie odczuwa się gorąca. Naświetlaniu zawsze trzeba poddawać czystą skórę – bez makijażu i kremów. Oprócz tego zabieg nie wymaga żadnego przygotowania. Jest bezbolesny i bezinwazyjny. Koszt jednej sesji waha się od 50 do 100 zł. Skuteczność terapii jest zależna od wieku – u ludzi starszych wyczerpuje się potencjał energetyczny komórek.

Przeciwwskazania do naświetlania ledowego

Zabieg naświetlania diodami LED nie powoduje skutków ubocznych, nie znaczy to jednak, że może mu się poddać każdy. Przeciwwskazaniami są:

Przeładuj

Pierwsza scena filmu "Artyści przeciw nienawiści" zaczyna się od... przekleństw Dody! Artystka zdradza kulisy tej sytuacji

zobacz 00:49