Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com

Metody leczenia raka jelita grubego

Przygotowanie pacjenta do chemioterapii
© Trish23/Fotolia.com

Rak jelita grubego objawia się m. in. krwią w kale i bólem w dolnej części brzucha. Przyczyną tej choroby najczęściej są polipy narastające na ścianie jelita w formie guzków i uwypukleń. Jak leczy się ten drugi pod względem zachorowalności w Europie nowotwór?

Rokowania w przypadku stwierdzenia raka jelita grubego

Stopień zaawansowania choroby w momencie podjęcia leczenia jest najważniejszym czynnikiem w rokowaniu. W przypadku pierwszego stopnia szanse na przeżycie więcej niż 5 lat dzięki leczeniu ma 70-90% chorych, gdy wykryje się nowotwór drugiego stopnia, odsetek osób, które będą żyły dłużej niż 5 lat, wynosi 62-72%. Jeżeli leczenie podejmie się w trzecim stadium choroby, tylko 46-55% chorych ma szansę na przeżycie ponad 5 lat. Natomiast leczenie od czwartego stadium zaawansowania choroby daje szanse na przeżycie ponad 5 lat już tylko grupie 12-17% pacjentów.

Jak leczy się raka jelita grubego?

Problemem w leczeniu raka jelita grubego jest nawrót choroby. Ryzyko powrotu dotyczy chorych, u których wykryto nowotwór w drugim i trzecim stopniu zaawansowania choroby.

 

Gdy nowotwór rozpozna się we wczesnym etapie i nie ma przerzutów, najskuteczniejszą metodą leczenia jest chirurgiczne usunięcie guza. W czasie laparotomii usuwa się guz, fragment jelita i przylegające do niego węzły chłonne.

 

Czasami przeprowadza się kolostomię, czyli tzw. sztuczny odbyt, aby kał zbierał się w worku założonym na sztuczny odbyt. To rozwiązanie stosowane jest tymczasowo na okres zagojenia się ran po operacji albo stale w przypadku, gdy usunięto cały dolny odcinek jelita oraz gdy stwierdzono nowotwory odbytnicy.

 

Kolejną metodą leczenia raka jelita grubego jest chemioterapia. Podawany zestaw leków niszczy szybko dzielące się komórki, również te nowotworowe. Chemioterapię podaje się przed operacją, aby zmniejszyć rozmiar nowotworu, a także profilaktycznie po przeprowadzonej operacji, by zniszczyć komórki rakowe, które mogły rozprzestrzenić się w organizmie. Kolejnym przypadkiem zastosowania chemioterapii jest sytuacja, gdy występują przerzuty do innych organów. W czasie leczenia raka jelita grubego stosuje się również podawanie łącznie chemioterapii z przeciwciałami.

 

Jeśli nowotwór jelita grubego zostanie rozpoznany w stadium rozsiewu, jest nieuleczalny. Jest w tej sytuacji szansa na przedłużenie życia chorego i zmniejszenie dolegliwości towarzyszących chorobie. Wówczas stosuje się leczenie wspierające, to znaczy przede wszystkim chemioterapię i zabiegi chirurgiczne. 


Przeładuj

W "Przyjaciółkach" Wiktor zdradził Patrycję? "Jestem pewna!" Zobaczcie, co się wydarzy w kolejnym odcinku!

zobacz 00:30