Białaczka szpikowa
© greenapple78/Fotolia.com

Leczenie ostrej białaczki szpikowej jest agresywne

Białaczka szpikowa
© greenapple78/Fotolia.com

Ostra białaczka szpikowa wymaga zastosowania w leczeniu chemioterapii i przeszczepienia szpiku kostnego. Szpik może pochodzić od chorego lub od dawcy. Wybór ten jest uzależniony od wieku chorego (do 45. roku życia można przeszczepić szpik od dawcy) i reakcji na chemioterapię.

Terapia w ostrej białaczce szpikowej

Podstawą w leczeniu ostrej białaczki szpikowej jest chemioterapia. Jej intensywność jest uzależniona od wieku i ogólnego stanu zdrowia chorego – im wiek bardziej zaawansowany, tym mniej agresywne leczenie należy zastosować.

 

Chemioterapia ma trzy etapy:

  • indukcję – likwidacja objawów choroby i naprawa procesu wytwarzania krwi,
  • konsolidację – jeśli pierwsza faza była skuteczna, w fazie konsolidacyjnej usuwa się pozostałe komórki rakowe,
  • podtrzymanie remisji – podtrzymanie skutków leczenia i przeszczep szpiku kostnego.

 

W białaczce szpikowej jest konieczny również przeszczep szpiku kostnego. Przeszczepia się albo szpik od dawcy (u chorych do 45. roku życia), albo własny szpik chorego. Dokonuje się tego, gdy białaczka jest w fazie remisji, czyli kiedy ustąpią jej objawy.

Ostra białaczka szpikowa: rokowania

Zastosowanie chemioterapii pozwala na remisję choroby u 50-80% chorych. Przeżywalność w ostrej białaczce szpikowej zależy w dużej mierze od reakcji organizmu na leczenie i od tego, jak szybko choroba zostanie rozpoznana – im wcześniej, tym szanse na przeżycie są większe. U dzieci z ostrą białaczką szpikową rokowania są bardzo dobre, chemioterapia pozwala wyleczyć 80% przypadków. Zdarzają się nawroty białaczki po 2-3 latach od likwidacji objawów, dotyczy to 60-85% chorych (Onkologia i hematologia dziecięca, red. Chybicka A., Sawicz-Birkowska K., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, Wierzbowska A., Ostra białaczka szpikowa, [w:] Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych 2013).

Więcej na temat nowotwór badania krwi
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43