Inseminacja pod mikroskopem
© papsk525/Fotolia.com

Przeciwciała zwalczające plemniki są powodem do przeprowadzenia inseminacji

Inseminacja pod mikroskopem
© papsk525/Fotolia.com

Niepłodność można leczyć metodą inseminacji. Polega ona na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do macicy, dzięki czemu plemniki omijają przeszkody w postaci np. przeciwciał wytwarzanych przez kobietę oraz skraca ich drogę do jajeczka. Wskazaniami do zabiegu są też m.in. zbyt słabe nasienie mężczyzny lub problemy z wytryskiem.

Kiedy zdecydować się na inseminację? Wskazania do zabiegu

Gdy pojawia się problem z zajściem w ciążę, należy ustalić jego przyczynę – wówczas można rozpocząć leczenie niepłodności. Inseminacja jest dobrą opcją dla tych par, u których przeszkodą jest wytwarzanie przez kobietę przeciwciał, które uniemożliwiają plemnikom dostanie się do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Wprowadzenie nasienia bezpośrednio do macicy znacznie zwiększy szansę poczęcia. Inseminację wykonuje się też w przypadku zaburzeń owulacji. Przed zabiegiem podaje się preparaty stymulujące jajeczkowanie, a gdy pęcherzyki są gotowe, wywołuje się owulację farmakologicznie i wtedy przeprowadza inseminację. Wskazaniem do zabiegu jest też niska jakość nasienia mężczyzny – gdy plemników jest bardzo mało albo gdy są mało ruchliwe. Przed wprowadzeniem nasienia jest ono płukane i poddawane selekcji, tak by tylko najsilniejsze plemniki uczestniczyły w procedurze. Z ejakulatu usuwa się bakterie i wirusy, a także słabe plemniki i dodaje się substancje zwiększające ruchliwość oraz ułatwiające zapłodnienie. Wskazaniem do inseminacji są też problemy z wytryskiem o różnym podłożu.

Nie zawsze można przeprowadzić inseminację – przeciwwskazania do zabiegu

W leczeniu bezpłodności niezależnie od metody należy przede wszystkim wykluczyć chorobę nowotworową. Zmiany zachodzące w organizmie podczas ciąży mogą powodować szybszy postęp choroby, a obecność zarodka uniemożliwia skuteczne leczenie – mogłoby zaszkodzić płodowi. Przeciwwskazaniami do inseminacji są też niedrożne jajowody, ponieważ do zapłodnienia konieczna jest komórka jajowa. Inne przeciwwskazania to: niektóre zmiany w obrębie śluzówki macicy, zapalenie w układzie rozrodczym oraz mięśniaki macicy. Inseminacja nie powinna być wykonywana także u osób cierpiących na poważne choroby ogólnoustrojowe. Powodem, dla którego nie można wykonać inseminacji, są również niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych. Przeciwwskazaniem może być też zaawansowany wiek kobiety.

 

Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04