gabinet ginekologiczny
© Elnur/Fotolia.com

Leczenie niepłodności metodą inseminacji – podanie nasienia wprost do macicy

gabinet ginekologiczny
© Elnur/Fotolia.com

Sam zabieg inseminacji polega na wprowadzeniu do macicy nasienia w celu zapłodnienia czekającego już na nie jajeczka. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna wymagają odpowiedniego przygotowania przed zabiegiem.

 

Procedura inseminacji jest bezbolesna i przeprowadza się ją w gabinecie ginekologicznym, bez konieczności znieczulenia.

Potrzebna komórka jajowa – przygotowanie kobiety do inseminacji

Leczenie niepłodności metodą inseminacji stosuje się wówczas, gdy występują problemy z owulacją lub gdy w grę wchodzą nieprawidłowości hormonalne po jajeczkowaniu, a także przy problemach dotarcia nasienia do macicy. Przed wprowadzeniem nasienia do macicy przeprowadza się monitoring owulacji, a jeśli trzeba – wywołuje się ją farmakologicznie we właściwym momencie cyklu miesiączkowego. Do stymulacji jajeczkowania używa się cytrynianu klomifenu albo gonadotropin, substancje te podaje się kobiecie w 10 bądź 11 dniu cyklu. Chodzi o to, żeby uzyskać dwa prawidłowe pęcherzyki owulacyjne. Potem należy badać, czy pęcherzyki są odpowiednie – robi się to dzięki ultrasonografowi. Jeśli pęcherzyki są dojrzałe, podaje się leki wywołujące owulację i 24 godziny później dokonuje się inseminacji. Zabiegu nie przeprowadza się wówczas, gdy pęcherzyków jest 3 i więcej.

Selekcja plemników – mężczyzna też musi przygotować się do inseminacji

Nasienie do inseminacji powinno być odpowiednio przygotowane, by zwiększyć szansę na zapłodnienie. Przed pobraniem materiału zaleca się dwudniową abstynencję seksualną. Ejakulat pozyskuje się poprzez masturbację i najlepiej zrobić to krótko przed zabiegiem. Przygotowanie nasienia trwa od około 10 do 60 minut, w zależności od wybranej metody. W tym czasie jest ono wirowane i płukane, żeby wyeliminować bakterie, wirusy i prostaglandyny, a także żeby wybrać plemniki zdrowe i odpowiednio ruchliwe. Dodaje się też do nich substancje ułatwiające zapłodnienie.

Wprowadzenie nasienia – przebieg zabiegu inseminacji

Jeśli w macicy jest komórka jajowa, za pomocą specjalnego, miękkiego cewnika wprowadza się bezpośrednio do macicy przygotowane wcześniej nasienie. Zabieg jest bezbolesny i wykonuje się go w gabinecie lekarskim. Gdy dojdzie do zapłodnienia, kobieta powinna przyjmować progesteron przez kilka pierwszych tygodni. Leczenie niepłodności metodą inseminacji jest o wiele tańsze niż in vitro. Cena inseminacji może być dziesięciokrotnie niższa niż w przypadku metody zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Więcej na temat ciąża ginekologia
Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04