Leczenie mukowiscydozy
© Andrey Popov/Fotolia.com

Leczenie mukowiscydozy – terapia genowa oraz terapia powikłań pochorobowych

Leczenie mukowiscydozy
© Andrey Popov/Fotolia.com

Leczenie mukowiscydozy obejmuje: drenaż oddechowy, dietę wysokobiałkową oraz przyjmowanie leków rozrzedzających wydzielinę płucną. Mukowiscydoza leczona jest także poprzez podawanie cząsteczki DNA z prawidłowym genem CFTR.

Przyczyny mukowiscydozy a genetyka

Przyczyny mukowiscydozy mają swoje źródło w genetyce. W przypadku, gdy jedno z rodziców jest chore, to prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się z objawami mukowiscydozy, wynosi 50 procent

Standardy leczenia mukowiscydozy dorosłych

Leczenie choroby oskrzelowo-płucnej, leczenie żywieniowe i terapia niewydolności trzustki to standardowe działania podejmowane podczas mukowiscydozy. Leczenie opiera się również na terapii powikłań i chorób towarzyszących mukowiscydozie.

Leczenie mukowiscydozy – fizjoterapia

Leczenie choroby oskrzelowo-płucnej opiera się na podawaniu choremu leków rozszerzających płuca oraz rozrzedzających wydzielinę płucną (w postaci aerozoli lub tabletek). Leczenie mukowiscydozy to również codzienna fizjoterapia, np. drenaż aktywnego cyklu oddechowego.

Mukowiscydoza a dieta

Żywieniowe leczenie mukowiscydozy ma na celu dostarczenie organizmowi optymalnej ilości składników wysokoenergetycznych (makarony razowe, rośliny strączkowe) i wysokobiałkowych (nabiał, drób, ryby). 

Leczenie mukowiscydozy i powikłania choroby

Leczenie mukowiscydozy opiera się także na leczeniu chorób towarzyszących schorzeniu, np. choroby refluksowej przełyku. Leczenie polega na modyfikacji diety, czyli np. unikaniu tłustych potraw czy odstawieniu alkoholu. W czasie trwania mukowiscydozy mogą pojawić się powikłania w postaci żółtaczki świadczącej o zaburzeniach wątroby. Leczenie mukowiscydozy z patologią wątroby i dróg żółciowych opiera się na podawaniu doustnie naturalnego kwasu żółciowego.

Leczenie mukowiscydozy – terapia genowa

W 2015 roku Polska Agencja Prasowa podała, że terapia genami poprawia stan chorych na mukowiscydozę. Naukowcy uniwersytetów w Edynburgu, Oksfordzie oraz Imperial College w Londynie przebadali 116 osób, które przez rok, raz w miesiącu wdychały pozachromosomową cząsteczkę DNA zawierającą prawidłowy gen CFTR (za sprawą jego nieprawidłowej formy doszło do mutacji). U osób poddanych badaniu nie odnotowano pogorszenia się stanu płuc, a w prawie 4 procentach przypadków zaobserwowano poprawę zaburzeń układu oddechowego.

Leczenie mukowiscydozy w Polsce i za granicą

Leczenie mukowiscydozy w Polsce można podjąć w Instytutach Genetyki znajdujących się między innymi w Warszawie oraz Poznaniu. Ponadto chorzy mogą szukać pomocy w fundacjach, które walczą z chorobą, np. Polskim Towarzystwie Walki z Mukowiscydozą. Co roku w Krakowie odbywa się Europejski Tydzień Mukowiscydozy. W 2015 roku obyła się 7. edycja wydarzenia. Ideą akcji jest włączenie się Europejczyków w działania na rzecz poprawy życia osób chorych na mukowiscydozę. Za granicą prowadzone są badania kliniczne na mukowiscydozę, np. w ośrodkach w Holandii i w Londynie.

 

Więcej na temat choroby płuc Mukowiscydoza
Przeładuj

Czy "rodzinka.pl" wróci?! Tomasz Karolak ma doskonały pomysł! Ale czy to możliwe?

zobacz 02:33