dziewczyna na łące
Pixabay/ A_Werdan/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Zioła i leki w leczeniu łysienia

dziewczyna na łące
Pixabay/ A_Werdan/ CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

W leczeniu łysienia można wykorzystywać preparaty ziołowe takie jak olejek kokosowy, skrzyp polny lub ekstrakt z alg. Składniki te dodawane do szamponu wzmocnią strukturę włosów i zredukują ich wypadanie. Chemiczne środki wspomagające leczenie łysienie działają szybciej niż preparaty ziołowe. Leki na łysienie wykonywane są na bazie minixidilu lub kortyzonu.

Ziołowe preparaty na łysienie

W zapobieganiu i leczeniu łysienia z pomocą przychodzą środki ziołowe. Wzmacniają strukturę włosa i przyspieszają proces narastania nowych włosów. Preparaty ziołowe powodują mniej skutków ubocznych niż środki chemiczne, dlatego cieszą się dużą popularnością.

 

Olejek kokosowy i olejek z drzewa herbacianego działają stymulująco na wzrost włosów. Do szamponu należy dodać łyżeczkę wybranego olejku. Przy użyciu takiej mieszanki myjemy włosy i jednocześnie wykonujemy masaż skóry głowy kolistymi ruchami. Masaż pobudza cebulki włosów. Im masaż trwa dłużej, tym cebulki są bardziej pobudzone.

 

Skrzyp polny – skrzyp zawiera dużą ilość krzemu. Krzem jest minerałem odpowiedzialnym za wzmocnienie włosów. Dwie łyżki suszonego skrzypu zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy pod przykryciem do zaparzenia na ok. 10-15 minut. Napar ze skrzypu dolewamy do szamponu i używamy do codziennego mycia. Dwutlenek krzemu sprawi, że włosy będą moce i lśniące.

 

Ekstrakt z alg – w leczeniu łysienia skutecznie sprawdzi się także ekstrakt z alg (np. z brunatnic). Wodorosty są źródłem witamin, minerałów i aminokwasów. Antyoksydacyjne właściwości alg redukują uszkodzenia włosów i zmniejszają ich wypadanie. Ekstrakt z alg może być stosowany zewnętrznie bezpośrednio na włosy (jako składnik zawarty w szamponach lub odżywkach) lub doustnie.

Minoxidil i kortyzon, czyli leki na łysienie

Popularnym sposobem leczenia łysienia jest zażywanie leków. Jednym ze składników, który wspomaga narastanie włosów i zapobiega ich utracie to minoxidil. Preparat na bazie minoxidilu należy stosować dwa razy dziennie na skórę głowy. Nowe włosy powinny pojawić się na głowie po upływie ok. 12 tygodni. Innym preparatem wspomagającym leczenie łysienia jest kortyzon. Kortyzon wstrzykiwany jest w skórę głowy. Zastrzyk powtarzany jest raz w miesiącu. Narastanie włosów zauważalne jest już po 4 tygodniach. U osób zmagających się z utratą dużej liczby włosów lekarz może zalecić dodatkowo zażywanie tabletek kortykosteroidowych. 

Przeładuj

"Kogel Mogel 4": To nowa postać zachwyci wszystkich najbardziej! "Rozbije bank"

zobacz 02:41