Dłonie i stopy
Image by Lifetimestock.com

Miejscowo i doustnie – metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry

Dłonie i stopy
Image by Lifetimestock.com

Aby wyleczyć łojotokowe zapalenie skóry, trzeba zlikwidować stan zapalny i odpowiednio zabezpieczyć zmienione chorobowo miejsca. Kuracja może być tylko miejscowa, ale czasem włącza się do niej także leki stosowane doustnie. Leczenie polega m.in. na pozbyciu się drożdżaków, które nie tylko powodują łojotokowe zapalenie skóry, ale i je nasilają.

Leki i kosmetyki w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosowane miejscowo

W leczeniu łojotokowego zapalenia skóry stosuje się miejscowo na zmiany chorobowe płyny, maści i kremy z zawartością substancji grzybobójczych, by złagodzić objawy i zlikwidować problem. Jeśli problem występuje na owłosionej skórze głowy, dermatolog zaleci używanie wyłącznie leczniczych szamponów i płukanek, a czasem również preparatów do smarowania. Zwykle równocześnie należy stosować dwa różne preparaty, by efekty były lepsze. W ostrych stanach zapalnych można przez krótki czas stosować leki sterydowe, o ile nie pokrywa się nimi zmian na twarzy.

Leki doustne na łojotokowe zapalenie skóry

Działanie preparatów stosowanych miejscowo wzmacniają leki doustne. Tabletki przeciwgrzybiczne powinny być przyjmowane zwłaszcza w ostrym przebiegu choroby, gdy działanie zewnętrzne jest mało skuteczne albo gdy choroba nawraca.

Łojotokowe zapalenie skóry można leczyć również lampami

Oprócz maści, kremów, płukanek czy tabletek na łojotokowe zapalenie skóry czasem zaleca się zabiegi naświetlania specjalnymi lampami. Działają one bakteriobójczo i grzybobójczo. Czas zabiegów powinien być ustalony indywidualnie.

Odpowiednia pielęgnacja przyspieszy leczenie łojotokowego zapalenia skóry

Podczas kuracji bardzo ściśle należy przestrzegać zaleceń lekarza, a także w miarę możliwości wyeliminować czynnik powodujący nadmierne wydzielanie sebum. Ograniczenie stresu, zmiana nawyków żywieniowych i dbanie o to, by nie przegrzewać ani nie przesuszać skóry, są szczególnie istotne. Nie wolno też podrażniać chorej skóry innymi niż zalecone kosmetykami. Jeśli zmiany chorobowe występują poza głową, należy rozważyć zmianę proszku czy płynu do prania na taki, który nie będzie wywoływał podrażnień.


Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04