ćwiczenia - pilates
Flickr/U.S. Army/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Domowe sposoby na ból korzonków

ćwiczenia - pilates
Flickr/U.S. Army/CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Ból korzonków, jeśli wystąpił raz, prawdopodobnie będzie się powtarzał. Korzonki mogą odezwać się gdy cię przewieje, przetrenujesz się lub podniesiesz coś ciężkiego.

Korzonki, nazywane też ostrym bólem korzeniowym, to dolegliwość charakteryzująca się przeszywającym bólem w dole pleców. Jak wyleczyć korzonki zanim nieznośny ból unieruchomi cię na kilka dni?

Domowe sposoby na ból korzonków

Odciąż kręgosłup lędźwiowy 

Kiedy bolą korzonki, trzeba natychmiast odciążyć kręgosłup. Najlepiej położyć się na twardym podłożu. Pomóc może podłożenie deski pod materac w łóżku. Leżeć trzeba do czasu, aż ostry ból zmieni się w łagodniejszy. Jeśli przez 15 min nie następuje poprawa, czas sięgnąć po kolejne środki.

Ciepło zniweluje ból korzonków

Ulgę w bólu korzonków przynosi oddziaływanie ciepłem na miejsca ucisku nerwów. Plecy można rozgrzewać na różne sposoby:

  • przyłożyć do nich termofor z gorącą wodą, najlepiej owinięty ręcznikiem, by zapobiec poparzeniu,
  • robić okłady ze zmielonego i zaparzonego siemienia lnianego lub ugotowanych plastrów cebuli,
  • naklejać dostępne w aptekach plastry rozgrzewające – najlepiej gorczycowe albo pieprzowe (cena: ok. 10 zł za 3 szt.),
  • nacierać się maścią rozgrzewającą, np. maścią końską (cena ok. 15 zł za 350 g),
  • przygotować gorącą kąpiel z olejkami eterycznymi (najlepiej rozgrzewają: kamforowy, eukaliptusowy, lawendowy, rumiankowy i geraniowy, które działają też przeciwzapalnie i przeciwbólowo).

Co zrobić kiedy domowe sposoby na ból korzonków zawiodą?

Zażyj środki przeciwbólowe na ból korzonków

W leczeniu korzonków najskuteczniejsze są leki, które mają nie tylko działanie przeciwbólowe, ale również zmniejszają napięcie mięśni, np. Baclofen (cena opakowania z 50 szt. – ok. 12 zł). Najszybciej działają zastrzyki, np. z Biostyminy (cena za 10 ampułek – ok. 15 zł). Należy je wykonywać seriami – po trzy co drugi dzień. Lekarstwa te dostępne są bez recepty.

Idź do lekarza

Jeśli zapalenie korzonków bardzo często się powtarza lub ból mimo zabiegów rozgrzewających i zażywania środków przeciwbólowych nie ustępuje przez 2 dni, możliwe, że będziesz potrzebować przepisanego przez lekarza antybiotyku lub nawet zabiegu chirurgicznego. Dolegliwości warto zbadać również dlatego, że ból korzonków może być objawem poważniejszej choroby – cukrzycy, półpaśca, a także nowotworu.

Długofalowe leczenie korzonków - na czym polega?

Leczenie korzonków opiera się głównie na usuwaniu objawów, które może potrwać nawet do 6 tygodni. W skrajnych przypadkach – kiedy przyczyną bólu jest stan zapalny lub ucisk dysku na nerw – wdraża się leczenie zastrzykami glikokortykosteroidowymi lub operacyjną korekcję kręgosłupa.

Zapalenia korzonków zwykle nie można się pozbyć raz na zawsze – pojawienie się tego rodzaju bólu wynika z prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Jedyne, co można zrobić to zapobiegać nawrotom poprzez ograniczenie niewłaściwej aktywności fizycznej i dbanie o prawidłową postawę kręgosłupa.

Należy również zapewnić sobie odpowiednie warunki odpoczynku (np. zakupić materac ortopedyczny czy masującą matę ozonową do wanny), a także regularne wykonywać indywidualnie dobraną gimnastykę leczniczą. Świetny wpływ na kondycję kręgosłupa mają także taniec, joga i pływanie.

Lepiej natomiast uważać z masażami – samo ustawienie kręgów może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wszelkie tego typu zabiegi powinny być wykonywane przez fizjoterapeutę.

 

 

Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Ania i Grzegorz Bardowscy planują drugi ślub! Tylko nam zdradzili, dlaczego!

zobacz 02:17