kobieta w dżinsach trzyma ręce nad biodrami
©Jacek Chabraszewski/fotolia

Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie zależy od przyczyn choroby

kobieta w dżinsach trzyma ręce nad biodrami
©Jacek Chabraszewski/fotolia

Leczenie kłębuszkowego zapalenia nerek jest uzależnione od przyczyny choroby, stanu pacjenta, a także od tego, czy mamy do czynienia z ostrym czy z przewlekłym kłębuszkowym zapaleniem nerek. Jeśli kłębuszkowe zapalenie nerek jest konsekwencją innej choroby, to mamy do czynienia z wtórnym kłębuszkowym zapaleniem nerek.

 

Kłębuszkowe zapalenie nerek to choroba, która objawia się stanem zapalnym kłębuszków nerwowych, co w konsekwencji wpływa na zaburzenie pracy nerek. Choroba może pojawić się, kiedy organizm jest w stanie obniżonej odporności – mamy wówczas do czynienia z pierwotnym kłębuszkowym zapaleniem nerek. 

Kłębuszkowe zapalenie nerek – leczenie bez gwarancji efektów

Niemal każdy chory na kłębuszkowe zapalenie nerek ma zbyt wysokie ciśnienie, dlatego ważne jest leczenie nadciśnienia tętniczego pod okiem lekarza. Na pewno należy zmniejszyć spożywanie soli oraz unikać nerwowych sytuacji. Ważne jest również wykonywanie badania moczu oraz morfologii (istotne są następujące parametry: poziom glukozy, stężenie mocznika i kreatyniny, poziom sodu i potasu). W diagnostyce kłębuszkowego zapalenia nerek pomaga USG oraz biopsja nerki (pobranie fragmentu tkanki nerkowej do badania pod mikroskopem). W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie immunosupresyjne (celem jest zmniejszenie przeciwciał w organizmie). Zazwyczaj używa się do tego sterydów. Lekarz może zadecydować o leczeniu chorego antybiotykami, które podawane są doustnie, dożylnie lub domięśniowo. Niekiedy konieczna jest wymiana jednego leku immunosupresyjnego na inny. Skutki leczenia kłębuszkowego zapalenia nerek trudno przewidzieć – czasem może doprowadzić do zupełnego lub częściowego wyleczenia (niekiedy nawet beż użycia leków), innym razem każda terapia może okazać się nieskuteczna lub skuteczna tylko na określony czas, po którym choroba wraca.

Więcej na temat zdrowe diety choroby nerek
Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04