Chłopiec na fotelu dentystycznym
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Pięć faktów o leczeniu kanałowym

Chłopiec na fotelu dentystycznym
Pixabay/jarmoluk/CC0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Leczenie kanałowe (endodontyczne) często jest ostatnią szansą na zachowanie zęba. Endodoncja polega na usunięciu z zęba miazgi i nerwów, oczyszczeniu komory i kanałów zęba i zaplombowaniu go.

Kiedy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?

Leczenie kanałowe zęba jest konieczne, kiedy miazga zęba zostanie nieodwracalnie zniszczona. Przyczyną zniszczenia miazgi jest stan zapalny, który może być wynikiem zaawansowanej próchnicy, uszkodzeń mechanicznych (np. uderzenia) lub innych (np. narażenia zęba na zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę). Sygnałem zapalenia miazgi zazwyczaj jest silny ból zęba. Wcześnie zdiagnozowane zapalenie miazgi jest możliwe do wyleczenia. Jeśli jednak ból zęba powraca i utrzymuje się dłużej niż przez 3 dni, zapalenie miazgi prawdopodobnie jest już nieodwracalne. Choć ból może minąć, ząb będzie wtedy wymagał leczenia kanałowego. Ząb, którego miazga jest zniszczona, można też wyrwać. Tylko te dwa sposoby pozwalają na usunięcie ogniska zapalnego, które mogłoby zakazić okoliczne tkanki.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

Przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie zęba. Na jego podstawie stomatolog może ocenić długość kanałów zęba i rozległość stanu zapalnego. Najpierw stomatolog otwiera komorę zęba i dostaje się do kanałów korzeni zębowych. Wstępnie oczyszcza je i dezynfekuje. Potem ząb zostaje zatruty. Zatrucie, czyli dewitalizacja polega na nałożeniu na odsłoniętą miazgę środka powodującego jej obumarcie. Środek ten powinien pozostać w zębie przez tydzień lub dwa. Coraz częściej jednak dentyści zamiast dewitalizacji stosują ekstyrpację: usuwają całą miazgę w znieczuleniu miejscowym podczas jednej wizyty. Kiedy miazga jest już martwa, dentysta opracowuje komorę zęba i kanały, oczyszczając je z martwej miazgi i nerwów. Na końcu wypełnia się ząb plombą.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe przebiegające w znieczuleniu miejscowym i z zastosowaniem ekstyrpacji nie boli. Jeśli natomiast zabieg przebiega bez znieczulenia, możemy odczuwać ból podczas borowania, o ile miazga nie jest całkowicie obumarła. Bolesne mogą być też pierwsze godziny z preparatem do zatruwania zęba.

Jak dbać o ząb po leczeniu kanałowym?

Zęby martwe po leczeniu kanałowym mogą być równie trwałe, co zęby żywe. Należy jednak odpowiednio o nie dbać: regularnie myć, czyścić za pomocą nici dentystycznej i regularnie odwiedzać dentystę. Jeśli ząb po leczeniu kanałowym ciemnieje, można go wybielić. Należy to jednak zrobić od wewnątrz zęba, ponieważ w tym przypadku przebarwiona jest zębina, a nie szkliwo zęba.

Czy leczenie kanałowe jest refundowane przez NFZ?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie kanałowe i znieczulenie tylko siekaczy i kłów (zębów od pierwszego do trzeciego po stronie prawej i lewej na górze i na dole). Pozostałe zęby w ramach NFZ-u mogą leczyć kobiety w ciąży i w okresie połogu. Ceny leczenia kanałowego innych zębów wynoszą od 150 zł za leczenie jednokanałowego zęba (np. jedynki lub dwójki) z dewitalizacją do 1000 zł za leczenie zęba czterokanałowego (np. siódemki, ósemki) z ekstyrpacją.

Więcej na temat ból zęba pielęgnacja zębów
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36