dwie stopy
©ThamKC/Fotolia

Dnę moczanową można leczyć domowymi metodami

dwie stopy
©ThamKC/Fotolia

Dna moczanowa, zwana też artretyzmem jest chorobą, która najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia. Jest wynikiem zaburzenia przemiany materii gdy organizm wytwarza kwas moczanowy w ilościach większych niż powinien.

Domowe sposoby na leczenie dny moczanowej

Domowe sposoby pomagają zapobiec wytwarzaniu kwasu moczanowego w nadmiarze, a także zwalczają dolegliwości związane z tym schorzeniem.

 

1. Zimny okład – na bolące palce najlepiej przyłożyć okład z zimnego lodu, który można owinąć w ściereczkę. Należy go stosować 3 razy dziennie przez trzy dni.

 

2. Opaska uciskowa – innym sposobem na złagodzenie bólu jest zawiązanie opaski uciskowej na podrażnione miejsce, by zmniejszyć ciśnienie.

 

3. Dieta – właściwa dieta jest jednym z najważniejszych sposobów złagodzenia dny moczanowej. Przede wszystkim trzeba odrzucić produkty mające w sobie purynę, takie jak śledzie, czekolada, kakao, herbata, kawa, sardynki, drożdże, czy kawior. Należy też wzbogacić dietę w większe ilości warzyw, owoców, masła, cukru, otrębów, makaronu, mleka, ziemniaków, czy sera. Warto też pić większe ilości płynów, co najmniej 2 litry wody dziennie, bądź herbaty ziołowe, czy soki owocowe. Należy też zmniejszyć aktywność fizyczną.

 

4. Koniecznie należy odstawić alkohol i papierosy - zwłaszcza palacze chorujący na dnę moczanową powinni jak najszybciej skończyć z nałogiem. Alkohol z kolei może powodować kwasicę mleczanową, a niekiedy przyczyniać się do nasilenia objawów choroby.

 

5. Woda z cytrynąwoda z cytryną odkwasza organizm, wspomaga trawienie, jest dobrym źródłem witaminy C, a dzięki temu wzmacnia odporność organizmu, dlatego warto ją pić na dnę moczanową. Z jednej cytryny należy wycisnąć sok do szklanki przegotowanej, chłodnej wody i wypić ją. Napój powinno się spożywać na czczo każdego ranka. 

Przeładuj

Z okazji urodzin Party.pl Izabela Janachowska wybrała cztery najpiękniejsze suknie ostatnich czterech lat!

zobacz 01:53