cukrzyca ciążowa
© Mediteraneo/Fotolia.com

Leczenie cukrzycy ciążowej – podstawą jest dieta

cukrzyca ciążowa
© Mediteraneo/Fotolia.com

Cukrzyca ciążowa wymaga leczenia, ponieważ może negatywnie wpływać na zdrowie matki i dziecka oraz przebieg porodu. Cukrzycę w ciąży leczy się przede wszystkim poprzez zmianę diety: częste, niewielkie posiłki, o niskim indeksie glikemicznym, bogate w białko, nieprzetworzone węglowodany i witaminy. Pomóc może też regularna aktywność fizyczna.

 

Pojawienie się cukrzycy ciążowej jest związane z tym, że hormony oddziałujące na organizm ciężarnej blokują insulinę, niezbędną do przenikania glukozy z krwi do komórek. Utrudnione staje się wykorzystanie glukozy przez organizm, a jej stężenie we krwi wzrasta.

Leczenie cukrzycy ciążowej wymaga stałej kontroli

Podstawą leczenia cukrzycy ciążowej jest stałe monitorowanie stężenia glukozy we krwi. Pomiarów można dokonywać za pomocą glukometru. Należy robić to na czczo oraz godzinę po każdym posiłku. Prawidłowa glikemia na czczo wynosi mniej niż 90 mg/dl. Godzinę po posiłku nie powinna przekroczyć 120 mg/dl. Jeśli mimo stosowania diety cukrzycowej wartość glikemii przewyższa normy, konieczne może się okazać podawanie insuliny.

 

Warto też wykonywać poranne badania moczu w celu oznaczenia stężenia w nim glukozy i ciał ketonowych za pomocą pasków testowych. W przypadku obecności ciał ketonowych w moczu należy późnym wieczorem (ok. godziny 22.00), albo nad ranem (ok. godziny 3.00) jeść dodatkowe, niewielkie posiłki, np. kanapkę z pełnoziarnistego chleba z plasterkiem wędliny i pomidorem albo koktajl z jogurtu i malin

 

Kontrolować należy także wagę, kobieta z prawidłowym BMI, w granicach 19-26, nie powinna w ciąży przytyć więcej niż 11-13 kilogramów.

Dieta podczas cukrzycy ciążowej

Istotnym elementem leczenia cukrzycy ciążowej jest dieta. Należy spożywać 5 niewielkich posiłków dziennie. Liczba dostarczanych dziennie kalorii powinna wynosić 1800-2200. Białko powinno stanowić ok. 15% dostarczanych z dietą składników odżywczych, węglowodany złożone – 60%, a tłuszcze ok. 25%. Należy wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym, np. jaja, , wołowinę, żółte sery, cebulę, kalafior, kapustę, oliwki, rzodkiew, sałatę, truskawki, wiśnie, pieczywo pełnoziarniste. Powinno się natomiast zrezygnować ze słodyczy, ciast i słodkich napojów i nie łączyć węglowodanów z nabiałem. Nie jest więc wskazane jedzenie chleba z serami lub twarogiem. Te produkty najlepiej jeść oddzielnie.

 

Przykładowy dzienny jadłospis:

Śniadanie

  • dwie kromki pełnoziarnistego chleba żytniego,
  • 5 g masła,
  • 2 plastry chudej wędliny,
  • kiełki rzodkiewki albo 2-3 liście sałaty,
  • herbata bez cukru,
  • jabłko.

 

II śniadanie

200 g truskawek, czereśni albo śliwek polanych jogurtem naturalnym z dodatkiem cynamonu i płatków migdałowych.

 

Obiad

  • zupa z soczewicy,
  • 100 g pieczonego łososia,
  • 100 g duszonej brukselki lub brokułów.

 

Podwieczorek

2 pieczone jabłka.

 

Kolacja

Sałatka z pomidorów i cebuli, polana jogurtem naturalnym, z dodatkiem ziół prowansalskich z grzankami z pełnoziarnistego pieczywa.

 

Przekąska

Koktajl owocowy, kanapka z serem albo jabłko lub 150 g innych owoców o niskim indeksie glikemicznym takich jak: truskawki, mandarynki, wiśnie, czereśnie.

Aktywność fizyczna zmniejsza insulinoodporność

Przy cukrzycy ciążowej wskazana jest aktywność fizyczna, ponieważ ułatwia ona wchłanianie glukozy i zmniejsza jej stężenie we krwi. Codzienne półgodzinne spacery, gimnastyka lub ćwiczenia w wodzie mogą poprawić stan zdrowia kobiety z cukrzycą ciążową.

Zastrzyki z insuliny w cukrzycy ciążowej

Jeśli dieta i aktywność fizyczna nie poprawią wyników kobiety z cukrzycą ciążową, konieczna może okazać się insulinoterapia. Polega ona na robieniu zastrzyków z insuliny w określonych porach dnia. Szczegółowe zalecenia co do ilości insuliny i częstotliwości zastrzyków może podać kobiecie lekarz na podstawie wyników codziennego badania stężenia glukozy we krwi oraz moczu.


Więcej na temat ciąża choroby trzustki
Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48