niemowlę, któremu sa podawane krople do nosa
©izholudeva/Fotolia.com

Choroba Kawasakiego – badania i leczenie

niemowlę, któremu sa podawane krople do nosa
©izholudeva/Fotolia.com

Choroba Kawasakiego jest uleczalna. W połowie przypadków zmiany w tętnicach cofają się. Nie oznacza to jednak, że w dorosłym wieku dziecko nie będzie miało problemów z chorobą niedokrwienną serca. W niewielu przypadkach tętniaki wywołane przez chorobę Kawasakiego mogą doprowadzić do śmierci dziecka z powodu zawału. Istniejące ryzyko sprawia, że tak ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i podjęcie terapii.

Diagnostyka choroby Kawasakiego

Potwierdzenie diagnozy w przypadku choroby Kawasakiego nie jest proste. Nie ma żadnych specyficznych testów laboratoryjnych, które mogą ją w stu procentach stwierdzić lub wykluczyć. W związku z tym, przy rozpoznaniu ważne jest doświadczenie lekarza i skrupulatne badanie. O rozpoznaniu choroby Kawasakiego można mówić, gdy u dziecka występuje wysoka gorączka utrzymująca się dłużej niż 5 dni.

Badania dodatkowe przy chorobie Kawasakiego

Badania robione przy podejrzeniu choroby Kawasakiego mogą także wykazać:

W atypowym przebiegu choroby oprócz gorączki i zmian w naczyniach wieńcowych powinny się pojawić 3 spośród 5 objawów klinicznych charakterystycznych dla choroby Kawasakiego, albo więcej niż 2 spośród wskaźników laboratoryjnych:

  • niski hematokryt,
  • podwyższony poziom OB,
  • niskie stężenie albumin w osoczu,
  • wysoka aktywność ALAT.

Choroba Kawasakiego – leczenie

Ostry przebieg choroby leczy się za pomocą ograniczenia stanów zapalnych pojawiających się w tętnicach wieńcowych. Ma to na celu zatrzymać rozwój tętniaków i zakrzepów w tych naczyniach. Terapia, którą się stosuje, powinna obejmować:

  • pobyt w szpitalu,
  • immunoglobuliny podawane dożylnie,
  • aspirynę podawaną przez długi czas (zależnie od przebiegu choroby – czasem nawet do końca życia).

Przez wzgląd na poważne powikłania, leczenie powinno być intensywne i rozpoczęte jak najwcześniej. Nie powinno w nim dziwić także podawanie maluchom kwasu acetylosalicylowego – to konieczność w terapii, która może je uchronić przed zawałem serca.

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04