Kobieta rozmawia z lekarzem.
©denisismagilov/Fotolia

Choroba Gravesa-Basedowa – jak leczyć autoimmunologiczną chorobę tarczycy

Kobieta rozmawia z lekarzem.
©denisismagilov/Fotolia

Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą tarczycy poddającą się leczeniu. W zależności od wieku pacjenta, stopnia nasilenia objawów i specyfiki choroby można zastosować różne metody terapii.

 

Choroba tarczycy określana jako choroba Gravesa-Basedowa jest jednym ze schorzeń autoimmunologicznych. Znacznie częściej pojawia się wśród płci żeńskiej niż u mężczyzn. Leczenie można prowadzić na trzy różne sposoby: za pomocą środków farmakologicznych, zabiegiem chirurgicznym, jak również z wykorzystaniem izotopów promieniotwórczych.

Choroba autoimmunologiczna

We krwi osoby chorej na Gravesa-Basedowa obecne są przeciwciała ukierunkowane na struktury tarczycy. Powoduje to pobudzenie komórek tarczycy po wytwarzania hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny. W efekcie dochodzi do nadmiernego ich wydzielania i rozwoju nadczynności tarczycy. Chorobie Basedowa mogą współtowarzyszyć inne schorzenia autoimmunologiczne, na przykład cukrzyca typu 1, reumatoidalne zapalenie stawów lub niedoczynność kory nadnerczy.

Diagnostyka choroby

Diagnostyka choroby tarczycy polega na szczegółowym wywiadzie i oparta jest na objawach, które zostają potwierdzone przez wyniki badań laboratoryjnych. Pierwszym wyznacznikiem choroby jest podwyższony poziom hormonów tarczycowych oraz obniżenie poziomu TSH. We krwi stwierdza się obecność charakterystycznych przeciwciał. W badaniu USG obserwuje się powiększenie tarczycy. W zaawansowanym stadium pojawiają się powikłania oczne – wytrzeszcz oczu.

Leczenie farmakologiczne

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa za pomocą środków farmakologicznych polega na podawaniu pacjentowi preparatów przeciwtarczycowych. Ich zadanie to osłabienie czynności tarczycy w celu zmniejszenia produkcji tyroksyny i trójjodotyroniny. Takie preparaty określa się mianem tyreostatyków. Leki przeciwtarczycowe mają zastosowanie przede wszystkim u dzieci i młodzieży oraz u osób starszych cierpiących również na choroby serca. Leczenie tyreostatykami stosuje się u pacjentów z łagodnym przebiegiem choroby. Leczenie jest najskuteczniejsze przy miernie nasilonych objawach.

Leczenie operacyjne

Zabiegowi chirurgicznemu poddawani są pacjenci, u których rozwinęły się powikłania oczne. Leczenie ma na celu usunięcie z oczodołu nagromadzonych substancji śluzowatych. U chorych ze zmianami ocznymi oprócz zabiegu operacyjnego stosuje się hormony sterydowe. Przy nasilonym wytrzeszczu ocznym wykorzystuje się rentgenoterapię bądź wspomniany zabieg chirurgiczny. Rentgenoterapia polega na naświetleniu za pomocą promieni rentgenowskich tkanki pozagałkowej, w której obecne są objawy choroby w postaci nacieków zapalne i obrzęku, co powoduje wytrzeszcz.

Izotopy promieniotwórcze

W leczeniu choroby Gravesa-Basedowa zastosowanie ma radioaktywny jod I – 131 zaliczany do izotopów promieniotwórczych. Terapia z wykorzystaniem izotopu jodu polega na jego jednorazowym podaniu i ma na celu uregulowanie czynności tarczycy, czyli produkcji hormonów: tyroksyny i trójjodotyroniny.

 

Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47