Zdrowa dieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Leczenie chorób trzustki dietą oraz lekami

Zdrowa dieta
© BillionPhotos.com/Fotolia.com

Do wyleczenia bólu trzustki, wynikającego z przejedzenia, wystarczy lekkostrawna dieta. W przypadku ostrych i przewlekłych zapaleń niezbędna będzie hospitalizacja.

 

Trzustka jest niewielkim narządem, lecz spełnia dwie ważne funkcje w organizmie. Dzięki niej możliwe jest trawienie i regulacja cukrów. Choroby narządu są wyjątkowo bolesne, niektóre z nich należy leczyć w szpitalu, inne przy pomocy głodówki. By uniknąć nieprzyjemnej terapii, warto zawczasu zadbać o trzustkę.

Trzustka – czym jest, jakie są jej najczęstsze choroby

Trzustka to narząd zlokalizowany w górnej części jamy brzusznej, blisko dwunastnicy i śledziony. Odpowiada za wytwarzanie enzymów trawiennych, dzięki czemu możliwy jest rozkład białek, tłuszczów i węglowodanów. Poza tym trzustka produkuje hormony, które pozwalają regulować poziom cukrów we krwi. Nieodpowiedni tryb życia (głównie zła dieta), permanentny stres oraz uwarunkowania genetyczne mogą prowadzić do schorzeń tego organu. Najczęściej występującymi chorobami trzustki są zapalenia (ostre i przewlekłe), torbiele i nowotwory.

Co szkodzi trzustce?

Trzustce najbardziej szkodzą:

 • Przejadanie się – szczególnie tłustymi i bogatymi w konserwanty potrawami.
 • Jedzenie do syta - spożywanie każdego dnia obfitych posiłków.
 • Picie dużych ilości alkoholu.
 • Nadmierny i stały stres – a także brak odpoczynku i niedosypianie.
 • Uwarunkowania genetyczne – jeśli w rodzinie wystąpiły nowotwory.

Leczenie dolegliwości trzustki

Zwykłe przejedzenia, i związane z tym bóle trzustki, należy leczyć nawadnianiem i lekkostrawną dietą. W przypadku nowotworów lekarz zaleci indywidualną terapię. Natomiast gdy dojdzie do zapalenia, nie obejdzie się bez hospitalizacji.

 

W takiej sytuacji leczenie trzustki wygląda następująco (poszczególne czynności różnią się w zależności od stanu pacjenta):

 • Pacjent musi stosować kilkudniową głodówkę, by oczyścić trzustkę (ok. 3-4 dni pod opieką specjalisty). W tym czasie jest odżywiany dożylnie.
 • Niekiedy konieczna będzie dializa, by wypłukać z ciała wszelkie toksyny.
 • Choremu podaje się silne leki przeciwbólowe, a także substancję zmniejszająca wydzielanie soku trzustkowego (zapobiega niszczeniu narządu).
 • W przypadku rozwinięcia się infekcji, niezbędne będą antybiotyki.
 • Podczas leczenia pacjentowi odsysa się przez nos zawartość żołądka.
 • Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, niezbędna będzie operacja. Podczas niej lekarz usuwa fragment narządu.

Zapobieganie chorobom trzustki

Leczenie chorób trzustki może być nieprzyjemne i bolesne, dlatego warto zapobiegać dolegliwościom, niż je później leczyć. W związku z tym należy wprowadzić w życie odpowiednie nawyki żywieniowe. Zdrowy tryb funkcjonowania zapobiegnie większości chorób tego narządu.

 

Aby uniknąć schorzeń trzustki, zastosuj się do poniższych zasad:

 

Przeładuj

Anna Mucha w półfinale "Czaru Par"! "Małżeństwo to jest obóz przetrwania"

zobacz 00:30