kapsułki na ręku
©Andrey Popov/fotolia

Alergia pokarmowa u dorosłych – jak leczyć?

kapsułki na ręku
©Andrey Popov/fotolia

Alergia pokarmowa jest reakcją układu immunologicznego na substancje, które znajdują się w pożywieniu. Alergia pokarmowa u dorosłych może objawiać się wysypką, atopowym zapaleniem skóry bądź obrzękami. Leczenie alergii pokarmowej zależy od tego na jakie i na ile składników pojawia się uczulenie.

Alergia pokarmowa – jak ją leczyć?

Leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zależy przede wszystkim od przyczyn uczulenia. By poznać powód alergii należy przeprowadzić testy na alergeny pokarmowe.

 

1. Dieta eliminacyjna - leczenie alergii pokarmowej u dorosłych zakłada zastosowanie diety eliminacyjnej. Jeśli alergik uczulony jest na jedną lub dwie substancje, wystarczy je wyeliminować na jakiś czas z codziennej diety, a dolegliwości znikną. Kiedy dieta eliminacyjna nie przyniesie efektów należy zastosować leczenie farmakologiczne.

 

2. Leczenie farmakologiczne – w leczeniu farmakologicznym dobiera się leki, w zależności od tego jakie występują objawy po kontakcie z alergenem. Leki antyhistaminowe stosuje się, kiedy występują duszności lub inne objawy układu oddechowego. Przy zapaleniu przełyku lub żołądka zażywa się glikokortykosteroidy doustnie. Niekiedy lekarze zalecają też sterydy, które łagodzą objawy alergii pokarmowej.

 

3. Immunoterapia swoista – immunoterapia swoista polega na odczulaniu, które powoduje, że układ immunologiczny już nie reaguje na alergeny bądź reaguje ale o wiele słabiej. Niestety ta metoda leczenia może być niebezpieczna i czasem powodować zagrożenie życia przez wstrząs anafilaktyczny. Wówczas trzeba jak najszybciej podać adrenalinę i leki przeciwhistaminowe.


Przeładuj

Oto hitowe wózki dzieci gwiazd! Najdroższy kosztował 20 tysięcy, najtańszy - niecałe 500 zł!

zobacz 01:40