Kobieta w ciąży
©SolisImages/Fotolia

Ciąża a latanie samolotem – najlepszy termin i przeciwwskazania

Kobieta w ciąży
©SolisImages/Fotolia

Latanie samolotem w ciąży jest dozwolone w drugim trymestrze. W pierwszych trzech miesiącach należy unikać tego środka transportu ze względu na ryzyko poronienia lub uszkodzenia płodu. W ostatnim trymestrze lot samolotem może przyspieszyć poród. Niezależnie od terminu lotu zawsze należy go uzgodnić z ginekologiem.

Latanie samolotem w ciąży – kiedy można latać bezpiecznie?

Nie ma jednoznacznych badań, które wskazywałyby szkodliwy wpływ lotu na płód. Niemniej jednak żaden lekarz nie zaleca latania samolotem w ciąży w pierwszym lub ostatnim trymestrze. Wśród lekarzy powszechna jest opinia, że latanie samolotem w ciąży jest bezpieczne, jeśli kobieta jest między 14. a 27. tygodniem ciąży. W pierwszym trymestrze promienie rentgenowskie mogą wywołać komplikacje podczas porodu. W ostatnim trymestrze ciąży, zmiany ciśnienia mogą nawet wywołać poród, dlatego większość linii lotniczych nie wpuszcza kobiet w zaawansowanej ciąży na pokład (Easyjet – od 36. tygodnia ciąży, Air Berlin – 4 tygodnie przed planowanym rozwiązaniem, Wizz Air – od 34 tygodnia ciąży). Ból pleców, puchnięcie nóg to objawy, które nie sprzyjają kobietom w ciąży.

Latanie samolotem w ciąży – wskazówki

Kobieta, która decyduje się na lot samolotem w ciąży, powinna zapiąć pas bezpieczeństwa tak, aby nie uciskał brzucha (powinien przebiegać pod brzuchem, o pomoc najlepiej poprosić stewardessę), pić dużo wody (minimum litr), siedzieć blisko toalety, co pół godziny poruszać nogami i stopami, przejść się po pokładzie, ewentualnie zażyć leki rozkurczowe.

Latanie samolotem w ciąży – kiedy jest zabronione

Pod żadnym pozorem na lot samolotem w żadnym okresie ciąży nie powinna decydować się kobieta, która jest w ciąży mnogiej, wcześniej poroniła, ma kłopoty z układem krążenia lub ma zagrożoną ciążę.


Więcej na temat ciąża poród ginekologia
Przeładuj

Życie serialowej babci z "rodzinki.pl" Haliny Skoczyńskiej było pełne dramatów: "W wieku 30 lat uciekłam grabarzowi spod łopaty"

zobacz 02:05