stopy na piasku
Pixabay/ burningriver/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Usuwanie żylaków laserem: bez bólu, bez blizn, bez hospitalizacji

stopy na piasku
Pixabay/ burningriver/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Laserowe usuwanie żylaków to zabieg małoinwazyjny. Zaletami metody laserowej są bezbolesność, brak konieczności hospitalizacji, brak blizn i nacięć, niskie ryzyko powikłań i krótki czas zabiegu. Laserowe usuwanie żylaków trwa ok. 30 do 60 min i może być przeprowadzone w warunkach ambulatoryjnych. Energia lasera szybko obkurcza i zamyka niewydolną żyłę.

Przygotowanie do zabiegu usuwania żylaków laserem

Minimum 3 tygodnie przed usunięciem żylaków laserem zaleca się odstawienie leków hormonalnych (szczególnie antykoncepcyjnych). Tydzień przed zabiegiem należy wykonać podstawowe badania – morfologię oraz badania krzepliwości krwi. Osoba mająca się poddać zabiegowi powinna w dniu zabiegu ogolić włosy ze skóry na obszarze, gdzie planowany jest zabieg. Dwie godziny przed zabiegiem należy wstrzymać się od jedzenia. Biorąc pod uwagę konieczność założenia opatrunków uciskających, dobrze, aby osoba wybierająca się na zabieg założyła luźne ubranie i wygodne obuwie na płaskiej podeszwie.

Przebieg laserowego usuwania żylaków

Pierwsze etapy zabiegu polegają na mapowaniu (zaznaczeniu) układu żylnego przy pomocy aparatu USG. Lekarz zaznacza na skórze punkty przebiegu głównych pni żył oraz ich rozgałęzienia. Zaznaczane są także miejsca, gdzie ma zostać wprowadzone włókno laserowe. Po zakończeniu mapowania osoba przechodzi do sali, w której ma odbyć się zabieg. Lekarz znieczula skórę i tkankę podskórną. Po przygotowaniu do zabiegu lekarz wprowadza do żyły cewnik (czynność ta kontrolowana jest przez urządzenie USG). Cewnik zostaje wprowadzony przez nakłucie lub nacięcie (ok. 5 mm). Końcówka cewnika wyprowadza światło lasera (długość fali od 808 nm do 1470 nm) do żyły. Zwykle miejsce wprowadzenia lasera (nakłucie żyły) znajduje się pod kolanem. Laser zostaje uruchomiony, a lekarz powoli wysuwa światłowód z żyły. Włókno wycofuje się i powoduje zamknięcie niewydolnego naczynia. Po zabiegu na nogę zakładany jest opatrunek uciskowy (bandaż elastyczny lub specjalna pończocha uciskowa). Około 30 minut od zabiegu można opuścić szpital i wrócić do normalnych zajęć.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków

Przeciwwskazania do zabiegu usuwania żylaków za pomocą lasera:

  •  ciąża,
  •  nasilona miażdżyca tętnic kończyn dolnych,
  •  choroba zakrzepowo-zatorowa w fazie aktywnej,
  •  choroba nowotworowa,
  •  schorzenia neurologiczne.

 

Po zabiegu usuwania żylaków laserem pierwszą samodzielną zmianę opatrunku można wykonać po upływie 28 godzin. Nie należy unikać normalnych obowiązków. Wskazany jest ruch i spacery. Zalecane jest noszenie opatrunków uciskowych i pończoch przez ok. 14 dni od zabiegu. W przypadku obrzęku kończyny, gorączki (bez oczywistych przyczyn) lub silnych bólów należy zgłosić się do lekarza. Cena usuwania żylaków laserem to ok. 2000-3000 złotych. 


Więcej na temat żylaki zabiegi laserowe
Przeładuj

Kim jest Dominic z "Top Model"? Jego ojciec został zamordowany, ojczym przedawkował leki!

zobacz 02:13