usta i dekolt dziewczyny
Flickr/allnightavenue/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Zabiegi laserowe stosowane w usuwaniu przebarwień skórnych

usta i dekolt dziewczyny
Flickr/allnightavenue/CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

Laserowe usuwanie pieprzyków to dobry sposób na szybkie pozbycie się problemu. Pieprzyk należy usunąć zwłaszcza wtedy, gdy znajduje się w miejscu podrażnianym, np. przez bieliznę.

 

Pieprzyki nierzadko dodają uroku. Zdarza się jednak, że są źródłem kompleksów, wtedy chcemy się ich jak najskuteczniej pozbyć.

 

Pieprzyk to po prostu skupisko komórek barwnikowych (melanocytów). Jeżeli przeszkadza, ponieważ jest za duży, albo po prostu nam się nie podoba – najlepiej go usunąć. W przypadku wszelkich zmian tego typu istnieje zasada, że „lepiej usunąć zawczasu”.

Kiedy zmiana skórna może być niebezpieczna, na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na wszelkie modyfikacje kształtu i koloru pieprzyka, swędzenie, ból – wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty. Dermatolog po dokładnych oględzinach określi, czy sytuacja jest groźna dla zdrowia i ewentualnie skieruje na dalsze badania, leczenie bądź usuwanie.

Działanie lasera na pieprzyki

Jeżeli koniecznie musimy pozbyć się pieprzyka, czy to ze względów estetycznych czy zdrowotnych, z pomocą przychodzi nam nowoczesna metoda – laserowe usuwanie znamion barwnikowych. Wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, bezkrwawo, bezboleśnie, bez blizn. Na skórze pozostaje jedynie mała rana, która goi się w ciągu 10-14 dni. Sam zabieg jest krótki i z reguły jednorazowy. Koszt usługi laserowego usuwania pieprzyka waha się w granicach 200-400 zł. Usuwanie pieprzyków laserem nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

 

Przeciwwskazania do zabiegu laserowego usuwania pieprzyków, to aktywna infekcja w obrębie leczonej zmiany oraz skłonność do powstawania blizn przerostowych. Ponadto przed wizytą w gabinecie chirurgii estetycznej skonsultujmy się z lekarzem dermatologiem lub onkologiem, który ustali, czy nie istnieją żadne dodatkowe ograniczenia odnośnie poddania się tego rodzaju zabiegowi. Za pomocą lasera nie usuwa się zmian, które niosą podejrzenie rozwoju nowotworu – takie przypadki wymagają dodatkowej konsultacji i zabiegu chirurgicznego.

 

Gabinety medycyny estetycznej nierzadko wyposażone są w specjalistyczny sprzęt, i przed zabiegiem wykonują bezbolesne badanie metodą dermatoskopii, które pozwala zdiagnozować pieprzyk pod kątem zmian nowotworowych.

 

Po upływie 14 dni od zabiegu wskazane jest udanie się na wizytę kontrolną w celu sprawdzenia, czy proces gojenia przebiega prawidłowo.

 

Pamiętajmy, że zmiany skórne nierzadko bywają początkiem poważnych chorób takich jak czerniak. Kontrolujmy stan naszej skóry, co jakiś czas oglądając pieprzyki i przebarwienia. Wczesne wykrycie nowotworu daje szanse na pełne wyleczenie.


Przeładuj

Dlaczego Michał Gała odszedł z Teamu X? Skomentował też "ucieczkę" Lexy Chaplin!

zobacz 03:47