Czarne okulary leżą na alfabecie.
©Africa Studio/Fotolia

Laserowa korekcja wzroku. Jak wygląda zabieg?

Czarne okulary leżą na alfabecie.
©Africa Studio/Fotolia

Laserowa korekcja wzroku pozwala skorygować wady wzroku w szybki i skuteczny sposób.

 

Zabieg laserowy poprawia jakość życia i umożliwia normalne funkcjonowanie bez konieczności noszenia okularów.

Laserowa korekcja wzroku – metody i opis zabiegu

Występują trzy metody laserowej korekcji wzroku: PRK, LASIK i LASEK. Przed planowanym zabiegiem nie należy pić alkoholu, kawy i innych napojów, które zawierają kofeinę. W dniu zabiegu nie należy robić makijażu, a twarz powinno się dokładnie umyć ciepłą wodą. Gdy słońce mocno świeci, po zabiegu trzeba założyć okulary przeciwsłoneczne.

 

1. PRK – podczas tej metody podawane jest znieczulenie miejscowe i mechanicznie usuwany jest nabłonek rogówki. Następnie przy pomocy wiązki światła lasera koryguje się kształt rogówki. Po zabiegu rogówka potrzebuje kilku dni, by nabłonek odbudował się. Na ten czas zakładany jest opatrunek, w postaci soczewki kontaktowej, który usuwany jest zazwyczaj po 5 dniach. Ostrość wzroku poprawia się stopniowo, a powrót do zdrowia trwa przeważnie dwa tygodnie.

 

2. LASIK – to metoda korekcji wad wzroku, która polega na utworzeniu i odchyleniu płatka rogówki i działaniu lasera na zrąb rogówki. Kiedy specjalista skoryguje już krzywiznę rogówki, płatek jest umieszczany ponownie na swoim miejscu. Pacjent może powrócić do codziennego trybu życia już następnego dnia po zabiegu.

 

3. LASEK – jest najnowocześniejszą metodą laserową i najmniej inwazyjną. Obecnie najczęściej się ją stosuje, gdyż jest w pełni bezpieczna. Wiązka lasera modeluje powierzchniową warstwę rogówki po zmiękczeniu jej odpowiednim roztworem alkoholu. Po zakończeniu modelowania przez laser, płatek nabłonka wraca na początkowe miejsce. Zabieg trwa tylko kilka minut i jest bezbolesny. Na koniec zakładany jest opatrunek w postaci soczewki kontaktowej. Pacjent, zaraz po badaniu może powrócić do codziennych obowiązków.

Laserowa korekcja wzroku – przed zabiegiem

Jeśli zażywasz doustnie środki antykoncepcyjne, nie odstawiaj ich w okresie 3 miesięcy przed i po zabiegu. Nie zaczynaj też stosowania antykoncepcji hormonalnej w tym okresie. Kiedy nosisz soczewki kontaktowe miękkie to zdejmij je 2-3 tygodnie przed planowanym zabiegiem, a jeśli nosisz soczewki kontaktowe twarde zdejmij je na 3-4 tygodnie przed operacją. Nie używaj też kosmetyków (kremów, dezodorantów, cieni do powiek i tuszu do rzęs) na dobę przed badaniem.

Laserowa korekcja wzroku – przeciwwskazania

Laserowej korekcji wzroku nie może poddać się osoba chorująca na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, choroby tkanki łącznej, a także cierpiąca na alergię, wirusowe zapalenie rogówki, jaskrę, zaćmę, półpasiec oczny. Pacjenci z oczopląsem, z chorobami naczyniowymi oka, a także ze zwyrodnieniami siatkówki również nie powinni poddawać się zabiegowi. Kobietom w ciąży, osobom niemającym 21 lat i mającym skłonności do tworzenia się blizn także nie zaleca się laserowej korekty wad wzroku. 


Więcej na temat choroby oczu operacje
Przeładuj

#PARTYWDOMU Ćwiczymy z trenerką gwiazd! Dziś cudowne ćwiczenia na brzuch!

zobacz 02:17