białe butelki i słoiki na kremy
©BillionPhotos.com/Fotolia.com

Metody leczenia kurzajek na twarzy: żele, płyny, plastry, sztyfty

białe butelki i słoiki na kremy
©BillionPhotos.com/Fotolia.com

Kurzajki na twarzy powstają na skutek zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, HPV. Brodawki często znikają z twarzy samoistnie, czasem po kilku dniach, czasem po kilku tygodniach. Nie warto jednak na to czekać, wczesne leczenie kurzajek zapobiegnie zarażeniu nimi innych osób oraz przeniesieniu kurzajki na inne części ciała.

Kremy i preparaty na kurzajki

W celu zlikwidowania kurzajek można zastosować dostępne w aptekach bez recepty preparaty:

  • żele (w cenie ok. 30-50 zł),
  • płyny (w cenie ok. 10-2 zł),
  • plastry (w cenie ok. 15-30 zł),
  • sztyfty (w cenie ok. 17-25 zł).

Ich głównymi składnikami są często: kwas salicylowy, kwas witaminy A, rezorcyna, siarka, wodorotlenek potasu, azotan srebra lub azotan potasu. Leczenie za pomocą tych środków wymaga jednak cierpliwości, efekty widoczne są najczęściej po kilku tygodniach regularnego stosowania.

 

W sprzedaży jest też aerozol do samodzielnego wymrażania kurzajek (w cenie ok. 30 zł). Dzięki niemu kurzajki można pozbyć się już po pierwszej aplikacji. W leczeniu zakażenia wirusem HPV skuteczne są też kremy zawierające imikwimod, np. Aldara i Zylcara. Są one jednak dostępne na receptę.

Usuwanie brodawek u dermatologa

Osoby, które chcą szybko pozbyć się kurzajki, ale obawiają się samodzielnego przeprowadzania zabiegu jej wymrażania, mogą udać się dermatologa. Zamrozi on kurzajkę przy pomocy ciekłego azotu, wypali laserem CO2, przeprowadzi zabieg elektrokoagulacji (zlikwiduje brodawkę przy pomocy prądu) lub usunie ją poprzez łyżeczkowanie. Cena każdego z tych zabiegów w gabinetach prywatnych wynosi od 200 do 400 zł. Zabieg może spowodować ból, który będzie utrzymywał się jeszcze przez kilka godzin. Należy wtedy stosować leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza przeprowadzającego zabieg.

 

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48