Dłonie
Image by Lifetimestock.com

Kulka na nadgarstku, czyli ganglion

Dłonie
Image by Lifetimestock.com

Kulka na nadgarstku to torbiel wypełniona płynem. Przeważnie pojawia się na nadgarstku, który uległ uszkodzeniu lub który został przeciążony. Jeśli torbiel sama nie zniknie, trzeba skorzystać z pomocy specjalisty. Pozbycie się ganglionu, bo tak inaczej się ta kulka nazywa, jest trudne i może wymagać leczenia chirurgicznego.

Stan zapalny lub przeciążenie stawu – od tego może pojawić się kulka na nadgarstku

Chociaż przyczyny pojawiania sięnie są potwierdzone, to przeważnie kulka na nadgarstku pojawia się po nadwyrężeniu stawu albo jako powikłanie stanów zapalnych. W torbieli zbiera się płyn, ale nie jest to bolesne, o ile nie uciska pobliskich nerwów. Najczęściej ganglion pojawia się na górze nadgarstka. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy dłoń zostanie przeciążona. Najłatwiej o to podczas sprzątania, prasowania czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Ryzyko, że pojawi się kulka na nadgarstku, rośnie też w przypadku zapalenia ścięgien, mięśni bądź torebek stawowych nadgarstka. Jako powikłanie po stanach zapalnych ganglion leczy się w ten sam sposób co torbiel pojawiającą się po przeciążeniu czy urazie.

Kulka na nadgarstku jest twarda i zwykle wrażliwa na ucisk

Torbiel pojawiająca się na grzbiecie lub na spodzie nadgarstka nie boli, jeśli się jej nie dotyka i nie podrażnia. Wyjątkiem jest jej umiejscowienie głęboko w stawie, wtedy może uciskać pobliskie nerwy nawet przy niewielkich ruchach ręki. Kulka na nadgarstku jest twarda, a jeśli występuje na grzbiecie nadgarstka, to przed nią może być widoczne wyraźne wgłębienie. Czasem da się ją przesuwać poprzez ucisk, a niekiedy pozostaje nieruchoma. W niektórych przypadkach może utrudniać ruszanie ręką w stawie nadgarstkowym. Prawie zawsze jest wrażliwa na dotyk, dlatego pozbycie się jej poprzez częste masowanie może być niemożliwe.

Nawracająca kulka na nadgarstku wymaga operacji

Bywa, że ganglion znika sam, ale często wymaga interwencji lekarskiej. Ponieważ intensywny masaż może sprawiać ból, raczej unika się tego typu praktyk, choć i one mogą zostać zalecone. Rozlanie torbieli wewnątrz może powodować powikłania i sprawi, że niemal na pewno pojawi się ponownie. Dlatego usunięcie ganglionu powinno odbyć się poprzez odessanie igłą nagromadzonego płynu albo nawet usunięcie operacyjne i następnie podanie miejscowo leków przeciwzapalnych i przyspieszających regenerację uszkodzonych tkanek. Po zabiegu przeważnie potrzebna jest rehabilitacja – fizykoterapia. Jeśli w obrazie USG lub RTG wewnątrz torbieli zauważalna jest skondensowana masa, jest to wskazanie do biopsji.

 

Przeładuj

Julia Wieniawa szczerze o swoich obawach związanych z "Tańcem z gwiazdami"? "To jest najgorsze..."

zobacz 01:01