Zmartwiona kobieta leży na białej kanapie
©Andrey Popov/Fotolia

Przyczyny krwawienia z dróg rodnych mogą być różne w zależności od wieku

Zmartwiona kobieta leży na białej kanapie
©Andrey Popov/Fotolia

U kobiet w wieku rozrodczym krwawienie z pochwy może występować w środku cyklu, przed miesiączką czy po stosunku. Krwawienie z dróg rodnych spotyka też kobiety po menopauzie, a czasem małe dziewczynki.

Powody krwawienia z pochwy u kobiet w wieku rozrodczym

Plamienia w środku cyklu mogą towarzyszyć owulacji, wówczas nie są powodem do niepokoju. Jeśli występują między miesiączkami i nie można połączyć ich z jajeczkowaniem, trzeba zgłosić problem lekarzowi podczas wizyty. Plamienia nieusprawiedliwione owulacją wskazują na zakażenie, nadżerkę, a nawet na zmiany nowotworowe w obrębie dróg rodnych.

Krwawienie po stosunku

Inną przyczyną krwawienia z dróg rodnych poza miesiączką jest uszkodzenie ścianek pochwy podczas stosunku. Narząd ten jest bardzo delikatny i podatny na otarcia zwłaszcza wtedy, gdy nie ma odpowiedniego nawilżenia. Jeśli dolegliwości występują po każdym stosunku lub bardzo często, mogą mieć inną przyczynę. Należy zweryfikować, czy nie są symptomem infekcji, choroby wenerycznej, nadżerki, polipów szyjki macicy czy nawet nowotworu.

 

Krwawieniami po stosunku objawia się też zakażenie bakterią Chlamydia trachomatis.

Pigułki antykoncepcyjne a krwawienie z pochwy

Krwawienie z dróg rodnych między miesiączkami jest powszechne u osób rozpoczynających przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej – w pierwszych 3 miesiącach. Przedłużające się ponad 6 miesięcy i coraz bardziej obfite krwawienia są powodem do zmiany pigułek. Zmienić metodę antykoncepcji trzeba także wtedy, gdy plamienia trwają ponad 3 miesiące podczas korzystania z wkładki domacicznej. Innymi powodami krwawienia z dróg rodnych mogą być:

  • zespół wielotorbielowatych jajników,
  • endometrioza,
  • zapalenie endometrium,
  • mięśniaki macicy,
  • nowotwór szyjki bądź trzonu macicy,
  • zaburzenia krzepnięcia w związku z np. białaczką, niedokrwistością hemolityczną czy małopłytkowością.

Krwawienie z dróg rodnych po przekwitaniu i przed pierwszą miesiączką

Powodów do niepokoju nie ma, jeśli krwawienie z dróg rodnych występuje do pół roku po ostatniej prawidłowej miesiączce. Natomiast po tym okresie plamienie może być objawem zmian łagodnych, jak zanik nabłonka pochwy albo błony śluzowej trzonu macicy. Może sygnalizować też poważniejsze schorzenia, w tym: mięśniaki macicy, przerost błony śluzowej trzonu macicy, polipy endometrium, a nawet raka trzonu macicy. U bardzo młodych kobiet krwawienie dróg rodnych jest powodowane najczęściej przez urazy fizyczne, rzadziej przez zapalenie bądź zmiany nowotworowe.

Przeładuj

Klaudia El Dursi jest faworyzowana w "Top Model"? Jurorka show odpowiada na zarzuty internautów

zobacz 01:04