Test wzrokowy
© johnaaron/Fotolia.com

Krótkowzroczność, czyli bliskowzroczność

Test wzrokowy
© johnaaron/Fotolia.com

Krótkowzroczność to inaczej bliskowzroczność lub miopia. Wynika z tego, że promienie świetlne, która wpadają do oka, zamiast ogniskować się na siatkówce oka, robią to przed nią.

 

Efektem jest prawidłowe widzenie przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości, natomiast im są dalej, tym bardziej rozmazane. Te objawy są znane niestety coraz większej liczbie osób. Zanieczyszczenie środowiska, długotrwała ekspozycja oczu na działanie monitorów i brak zwyczaju robienia przerw podczas pracy przy komputerze, słowem – współczesny styl życia, odbija się na kondycji oczu.

Rodzaje krótkowzroczności

Możemy mówić o kilku rodzajach krótkowzroczności. W zależności od przyczyny wyróżnia się:

  • krótkowzroczność rogówkową – stosunkowo rzadka, jej przyczyną jest zbytnia kulistość rogówki;
  • krótkowzroczność soczewkową – jej przyczyną jest zbytnia kulistość soczewki.

 

Inny podział krótkowzroczności powstał na podstawie wielkości wady:

  • krótkowzroczność mała – do 2,5 D (dioptrii),
  • krótkowzroczność średnia – od 3 do 6 D,
  • krótkowzroczność duża – powyżej 6 D.

Wada wzroku powiększa się samoistnie do momentu wzrostu oka, co najczęściej kończy się w 21 roku życia.

Przyczyny krótkowzroczności

Nie są znane dokładne przyczyny krótkowzroczności, jednak wiadomo, co może zwiększyć ryzyko wystąpienia tej wady wzroku lub pogłębienie już istniejących zaburzeń widzenia. Są to:

  • czynniki genetyczne – odgrywają rolę szczególnie przy występowaniu dużej krótkowzroczności, ale nie tylko. Niestety jeśli oboje rodziców nosi okulary, najprawdopodobniej dziecko także w przyszłości pójdzie w ich ślady. Jak dotąd nie zidentyfikowano genu, odpowiadającego za tę wadę;
  • nieprawidłowy styl życia – wytężanie wzroku (np. podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem, czytania przy złym świetle);
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • niedobór witamin – u krótkowidzów często występuje niedobór witamin A, D i E.

Leczenie krótkowzroczności

Krótkowzroczność można bardzo łatwo skorygować, nosząc okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Oba sposoby są równie skuteczne i to, który wybierzemy zależy tylko od indywidualnych preferencji. Osobom cierpiącym na dużą krótkowzroczność czasami zaleca się ze względów estetycznych połączenie soczewek z okularami, aby te ostatnie nie były zbyt grube.

 

Od lat 80. coraz popularniejsza jest także metoda laserowej korekty wzroku – nie każdy może sobie na nią pozwolić, ponieważ jest to koszt około 2 tysięcy złotych. Jednak ze względu na to, że jest to stosunkowo nowa metoda leczenia krótkowzroczności, nie są znane długofalowe efekty tego zabiegu. Optycy i okuliści zwracają też uwagę na to, że wraz z naturalnymi procesami starzenia się, wzrok także z biegiem lat będzie się pogarszał, nawet mimo wykonania laserowego zabiegu korekty wzroku.

 

Więcej na temat choroby oczu
Przeładuj

Oto zwiastun wielkiego finału "The Voice Kids"! Kto otrzyma tytuł najlepszego głosu w Polsce?

zobacz 01:04